Срещата Путин-Байдън: Напрежението остава, но воля за решения има

Първата среща между руския президент Владимир Путин и американския лидер Джо Байдън се състоя вчера в наричания „град на мира“ Женева в Швейцария.

И макара мнозина да не възлагаха надежда на продължилата над 3,5 часа среща, тонът между Вашингтон и Москва се смекчи и намиращите се в най-ниската си точка от десетилетия отношения сякаш поеха в посока на подобрение.

Като цяло големи решения не бяха взети, и отстъп от позициите генерално нямаше, но бяха поставени отправни точки за евентуално бъдещо сътрудничество по наболели въпроси.

Срещата на президентите на Руската федерация и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън в Женева е била енергична и напрегната, информира ТАСС.

"Интензивна, енергична, с пълно отразяване на целия дневен ред", твърди източник.

По време на срещата страните са обсъдили нерешени двустранни въпроси, стратегическата стабилност и регионалните конфликти, както и въпроси за информационната сигурност и борбата с киберпрестъпността.

Целта на срещата в Женева между руския и американския лидери, е да направят света безопасен дом за всички жители на планетата. Това заяви руският президент Владимир Путин на пресконференция след срещата във вила „Ла Гранж“.

„Ние, президентът на Руската федерация Владимир Путин и президентът на Съединените американски щати Джордж Р. Байдън, отбелязваме, че Русия и Съединените щати демонстрираха, че дори по време на напрежение, сме в състояние да постигнем напредък в изпълнението на общите цели, за да се гарантира предсказуемост в стратегическата сфера и намаляване на рисковете от въоръжени конфликти и заплахата от ядрена война“, се казва в съвместно изявление на двамата лидери.

Неотдавнашното удължаване на Договора за СТАРТ е свидетелство за ангажимента за контрол на ядрените оръжия, се подчертава още в него.

„Днес ние потвърждаваме привързаността си към принципа, че в ядрената война не може да има победители и тя никога не трябва да се разразява“, се твърди в документа.

За да постигнат тези цели, Русия и САЩ скоро ще започнат всеобхватен двустранен диалог относно стратегическата стабилност, който ще бъде съществен и енергичен. „Чрез този диалог целим да поставим основата на бъдещи мерки за контрол на оръжията и намаляване на риска“, твърдят двамата лидери.

Връщане на посланиците

Това като че ли беше най-категорично взетото решение по време на срещата.

Руският президент Владимир Путин заяви, че по време на преговорите с американския му колега Джо Байдън са се договорили за връщане на посланиците на двете страни на работните им места - в Москва и Вашингтон.

"Що се отнася до връщането на посланиците на работните им места, съответно в Москва на американския посланик и във Вашингтон на руския, ние се съгласихме, че този въпрос е решен", каза руският лидер пред репортери след срещата в Женева.

Той уточни, че посланиците "се връщат на мястото си по служба".

Конкретните дати за завръщането на посланиците на САЩ и Русия на работните им места, съответно в Москва и Вашингтон, са проблем от техническо естество, добави руският лидер.

Малко след това говорителят Рябков съобщи, че руският посланик в САЩ Антонов ще се върне във Вашингтон до края на месеца.

Руският президент заяви, че по време на преговорите в Женева с американския му колега Джо Байдън не е имало враждебност, а разговорът е бил конструктивен.

"Обща оценка: смятам, че не е имало враждебност. Напротив, срещата ни се проведе, разбира се, по нормален начин. Нашите оценки се различават по много точки. Но според мен въпреки това и двете страни демонстрираха желание да се разберат една друга и да търсят начини да сближат позициите си. Разговорът беше много конструктивен", каза руският лидер пред репортери след руско-американската среща на върха.

Русия и САЩ – двете най-големи ядрени сили

Както САЩ, така и Русия са особено отговорни за стратегическата стабилност в света. Това съобщи пред репортери руският президент Владимир Путин след руско-американската среща на върха в Женева.

„Съединените американски щати и Руската федерация носят специална отговорност за стратегическата стабилност в света, изхождайки най-малко от факта, че ние сме двете най-големи ядрени сили: по отношение на броя на боеприпасите, бойните глави и по количеството доставки, като и по отношение на нивото на качеството на съвременните ядрени оръжия“, каза Путин, отговаряйки на въпрос на ТАСС. „Наясно сме с тази отговорност."

Неотдавнашното удължаване на Договора за СТАРТ е посочено като пример за този подход.

"Днес ние потвърждаваме привързаността си към принципа, че в ядрената война не може да има победители и тя никога не трябва да бъде започвана", се казва в съвместното изявление.

"Мисля, че за всички е очевидно, че президентът Байдън поема отговорно и според нас абсолютно навременно решение да удължи Договора СТАРТ-3 за пет години," добави той.

Лидерите на двете страни обявиха започването на всеобхватен диалог за стратегическата стабилност, който трябва да положи основите на бъдещ контрол над оръжията.

Путин обяви споразумение с Байдън за междуведомствени консултации под егидата на руското външно министерство и Държавния департамент по стратегическата стабилност и контрола на оръжията.

"Разбрахме се, че консултациите ще започнат на междуведомствено ниво под егидата на Държавния департамент на САЩ и на руското министерство на външните работи. Колегите на работното ниво ще определят състава на делегациите и място на работа и честотата на тези срещи", каза Путин.

По отношение на въоръжението Байдън каза, че трябва да се постави под контрол системата на въоръжение, която съкращава времето за реакция.

Байдън не смята, че Русия се стреми към Студена война.

„Студената война не е в интерес нито на Русия, нито на САЩ, Путин разбира това“, каза Байдън.

Арктика

Русия и САЩ трябва да си сътрудничат по въпросите за Арктика, каза още Путин.

Лидерите обсъдиха как да го направят, "така че Арктика да остане регион, в който има сътрудничество, а не конфликт".

Загрижеността на Вашингтон, че Москва е ангажирана с милитаризация на Арктическия регион, е неоснователна. Това съобщи пред репортери още руският президент.

"Опасенията на американската страна относно милитаризацията на Арктика нямат абсолютно никакво основание. Ние не правим нищо там, което не е било в Съветския съюз. Възстановяваме инфраструктурата, която някога е била напълно унищожена, инфраструктура, свързана с опазването на природата, " каза той.

Путин каза още, че Русия възнамерява да се придържа изцяло към всички норми на международното право по отношение на Северния морски път.

"Обърнах внимание на нашите американски партньори върху факта, че ние, Русия, възнамеряваме да се придържаме изцяло към тези международни правни норми. Никога не сме нарушавали нищо, готови сме да съдействаме на всички заинтересовани страни и компании в развитието на Северния морски път," каза държавният глава.

Той отбеляза, че Русия има суверенното право да не допуска кораби във вътрешните води на Северния морски път, но не злоупотребява с това.

"Наше суверенно право е да пускаме кораби там или не, но ние не злоупотребяваме с това право", каза той.

За Беларус

"Споделихме притесненията ни относно Беларус. Той не се съгласи със случилото се, но каза, че въпросът е какво да правим с нея сега", каза Джо Байдън.

Сирия и Афганистан

Байдън е обсъдил с Путин и хуманитарните коридори в Сирия. Лидерите обсъдиха "спешната необходимост от запазване и отваряне на хуманитарните коридори в Сирия".

Байдън каза още, че е обсъдил с Путин ситуацията в Афганистан, като отбеляза, че съживяването на тероризма там не отговаря на интересите на Руската федерация.

Навални

По отношение на Навални Путин заяви, че той е искал да бъде задържан, когато е дошъл в Русия.

САЩ ще продължат да повдигат въпроси като тези по случая с Навални.

„Последиците от възможна смърт на Навални в затвора биха били катастрофални за Русия на световната сцена“, каза Байдън.

Сдържане на Русия

По въпроса за сдържането на Русия, Путин е уверен, че САЩ подкрепят онези руски организации, чиито действия са насочени към ограничаване на Руската федерация.

Русия не провежда военни учения в близост до границите на САЩ, а американците правят това близо до руските граници в момента, заяви Путин.

Путин отхвърли твърденията за "непредсказуема" външна политика на Русия, като отбеляза, че Москва се държи подобаващо.

В САЩ има както противници, така и привърженици на развитието на отношенията с Руската федерация, трудно е да се каже кои сили ще надделеят, смята Путин.

Според Байдън отношенията с Русия трябва да бъдат предсказуеми и стабилни.

„Икономическият разцвет на Русия е в интерес на САЩ, докато тя съблюдава международните норми“, каза Джо Байдън след срещата в Женева. „За мен не е проблем да правя търговия с Русия, но тя трябва да се придържа към тези норми“.

"Казах на президента Путин, че се нуждаем от основни правила на играта". "Трябва да можем да си сътрудничим там, където са общите ни интереси. Що се отнася до областите, в които имаме разногласия, исках президентът Путин да разбере защо казвам това, което казвам и правя това, което правя, и как ще реагирам на конкретни видове действия, които увреждат американските интереси", каза американският лидер.

"Има истински перспективи за нас да подобрим значително отношенията между двете страни, без да правим компромиси с нищо, основаващо се на нашите принципи и ценности", допълни той.

„Мисля, че светът е достигнал до фундаментална повратна точка през последните три или пет години, която ще определи как ще изглежда след 10 години“, каза Байдън. По негово мнение „Всички държави, особено тези, които преди са притежавали или все още имат реална власт мислят как да запазят стабилността и лидерството“.

„Съединените щати също го преживяват сега“, казва Байдън. Според него САЩ се стремят да запазят статута на „водещата, най-мощната и демократична държава“. Каква точно е същността на въпросните промени, Байдън не обясни. Тази аргументация последва изявлението му, че Русия се е намирала "в много, много трудна ситуация" и под натиска на Китай.

Конфликтът с Украйна

Американският президент заяви, че на срещата с руския лидер Владимир Путин той е потвърдил непоклатимата подкрепа на Вашингтон за Украйна.

"Потвърдих непоклатимия ангажимент на Съединените щати да подкрепят суверенитета и териториалната цялост на Украйна. Договорихме се да участваме в дипломация за прилагане на споразуменията от Минск", каза той след срещата на върха Русия-САЩ.

Русия има само едно задължение към Украйна - да улесни изпълнението на разпоредбите от Минск-2 и Москва е готова за това.

"Що се отнася до задълженията по отношение на Украйна: ние имаме само едно задължение - да улесним изпълнението на Минските споразумения. Ако украинската страна е готова за това, ние ще следваме този път, без никакво съмнение", подчерта руският лидер.

Визията на Байдън за Путин като „убиец“

Путин коментира и изказването на Байдън за него, че е „убиец“. Той вече е обяснил думите си в телефонен разговор и Путин е доволен от тези обяснения.

Човешки права

Руският президент заяви още, че американският му колега е засегнал темата за правата на човека.

"Да, говорихме за това по негова инициатива", каза Путин на зададен въпрос.

Русия и САЩ разбират добре кои са червените линии на двете страни, каза още той.

Москва съчувства на трагичните последици от бунтовете в Конгреса на САЩ и не иска това да се повтори в Руската федерация, увери руският президент.

Въпросите за човешките права ще продължат да бъдат обект на бъдещи дискусии, подчерта американският лидер.

"Казах му, че американският народ никога няма да вярва на президента, ако той не защити демократичните ценности и универсалните свободи на всички хора. Това е част от ДНК на нашата страна. Затова казах, че правата на човека винаги ще бъдат" на масата. Идеята не е в преследването на Русия за нарушения на човешките права, а в това кои сме ние", подчерта американският лидер.

За санкциите

По въпроса за наложените санкции, Путин каза: „Съединените щати загубиха не по-малко от Русия от налагането на санкции“.

Размяна на затворници

Относно размяната на осъдени между Русия и САЩ, според Путин, могат да бъдат намерени компромисни решения.

Байдън каза, че е повдигнал въпроса за случаите на „двама неправомерно осъдени американски граждани - Пол Уилън и Тревър Рийд“ на срещата, без да уточни кои споразумения са постигнати. След което той отбеляза: „Ще разберем през следващите 6-12 месеца дали имаме истински диалог относно стратегическата стабилност, дали сме направили всичко по въпроса за освобождаването на затворниците, ще разберем дали има споразумения относно киберсигурността, която ще помогне за възстановяване на реда".

Киберпрестъпност

Русия и САЩ се договориха да стартират консултации по проблемите на киберсигурността.

Най-големият брой кибератаки в света идва от Съединените щати, Русия не е в списъка на "водещите" държави, каза руският президент Владимир Путин, позовавайки се на американски източници, на пресконференция след разговорите с американския президент Джо Байдън.

„Сега за това кой какви задължения трябва да поеме. Искам да ви информирам за неща, които са известни, но не и за широката общественост... От американски източници е ясно, че най-големият брой кибератаки в света се извършват от САЩ. На второ място – от Канада. След това - две страни от Латинска Америка. И след това Великобритания. Русия не е включена в този списък на държавите, от чието киберпространство се извършва най-голям брой кибератаки от различен вид", каза Путин.

САЩ предложиха да се защитят „някои обекти от критична инфраструктура“, включително енергетиката, от кибератаки. Те представиха списък с 16 такива сектора. Не е ставало дума за някакъв „военен отговор“ на кибератаките.

Страните се договориха да инструктират експертите да идентифицират неприемливи видове кибератаки и да разгледат конкретни случаи.

Американският дневен ред не е срещу Русия

Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че "дневният му ред" не е насочен срещу Русия.

"Казах на президента Путин, че моят дневен ред не е насочен срещу Русия или някой друг. Той е насочен към американския народ. Борбата с пандемията, възстановяването на икономиката ни, възстановяването на отношенията по света с нашите съюзници и приятели и защитата на американския народ. Това е моята отговорност като президент", каза Байдън на пресконференция след разговорите с руския лидер.

Намиране общ език, но без „вечна любов“

Руският президент Владимир Путин сподели впечатленията си от американския президент Джо Байдън. Според руския лидер той е много конструктивен, уравновесен и опитен събеседник.

Путин каза, че като цяло по време на разговорите с американския президент Джо Байдън те са говорили "на един език".

"По мое мнение като цяло говорихме на един език, но това изобщо не означава, че трябва непременно да погледнем в душите си, в очите си, и да се закълнем във вечна любов и приятелство. Съвсем не", каза главата на руската държава.

Личните преговори „очи в очи“ между двамата са продължили около 2 часа, каза руският лидер.

За Байдън атмосферата на срещата с Путин е била добра и позитивна.

Все пак Русия не трябва да се опитва да контролира света, каза американският президент.

Байдън подари на Путин авиаторски очила и кристална статуетка.

Байдън каза, че в резултат на разговорите му с руския лидер Владимир Путин са се появили истински перспективи за подобряване на отношенията между Русия и САЩ.

"Има истински перспективи за нас да подобрим значително отношенията между нашите две страни, без да жертваме нещо, основаващо се на нашите принципи и ценности", каза Байдън на пресконференция след срещата на върха между САЩ и Русия.

Президентът на Руската федерация, коментирайки перспективите за отношения със САЩ след срещата на върха с американския лидер, заяви, че не може да има "семейно доверие" в отношенията между Москва и Вашингтон, но се забелязват проблясъци.

„Знам, че имаше много вълнение около тази среща, но за мен тя е съвсем ясна и праволинейна“: Тя се проведе, защото „няма заместител на диалога лице в лице между лидерите“, каза още Байдън.

ООН приветства резултатите от срещата Русия-САЩ

ООН се надява, че резултатите от срещата на върха Русия-САЩ ще помогнат за напредък в борбата срещу глобалните предизвикателства и за укрепване на стратегическата стабилност. Това заяви на брифинг заместник-официалният представител на генералния секретар на ООН Фархан Хак.

„Все още очакваме допълнителна информация за резултата от срещата на върха, тъй като току-що приключи. В същото време искам да кажа, че ние последователно подкрепяме всички усилия за диалог и се надяваме днешните дискусии относно глобалните предизвикателства и за постигане на по-голяма стратегическа стабилност, да продължат“, каза той.

"Вече посочихме колко е важно двете държави, които са постоянни членове на Съвета за сигурност на ООН, да проведат такава среща, за да разрешат съществуващите противоречия", добави говорител на генералния секретар.

Анализатор за срещата на върха

Фактът, че се проведе разговор между президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Джо Байдън, може да се счита за истинско постижение и начало на по-смислени отношения между двете страни. Това мнение изрази Ричард Саква, британски професор по руска и европейска политика в университета в Кент в град Кентърбъри, коментирайки резултатите от еднодневната среща на върха Русия и САЩ, проведена в Женева, съобщава ТАСС.

„Самият факт, че това се случи, е огромно постижение. Байдън изпрати покана до руския президент, Путин я обмисли, но след това я прие. Несъмнено установяването на диалог и дипломация е огромно постижение през последните две години, когато диалогът между Москва и Вашингтон на практика се прекъсна ", каза Саква

Той отбеляза, че няма да нарече тона на разговора между лидерите на Русия и САЩ положителен, но с увереност заяви, че разговорът между Путин и Байдън е "делови, прагматичен и се превърна в много добър старт за по-смислени отношения" между двете страни.

Британският учен смята, че е твърде рано да се говори за конкретни подобрения, но вече е възможно резултатите от разговора да се характеризират като „краят на отричането“. "Сега всичко изглежда положително и наистина се надявам ситуацията да не се влоши", продължи той. От гледна точка на експерта тази среща може най-точно да се характеризира с цитат на бившия британски премиер Уинстън Чърчил (1874-1965): „По-добре да обсъждаме, отколкото да се бием“.

"Това е печеливша ситуация за всички. Не би си струвало да се говори за губещи и победители. Мисля, че всички спечелиха. За толкова години, започвайки от 2014 г., всички претърпяха изключително поражение. Разговорът забави подхлъзването към много сериозна конфронтация, ако не и Студената война ", каза Саква, отговаряйки на въпроса кой от лидерите се възползва най-много от срещата на върха.

Той обърна внимание на факта, че Байдън успя да даде положителна насока на пресконференцията си. Според експерта, американската преса е била изключително враждебна и се е опитвала да го провокира с негативни изказвания за миналия разговор.

"Въпреки че пресконференциите се провеждаха отделно, те успяха. Начинът, по който американските медии формулираха въпросите, беше умишлено склонен към конфронтация. Те представиха въпросите по начин, на който беше трудно да се отговори положително. И Байдън се справи с него, при това много добре “, обобщи политологът.

Оценката на американските медии за срещата

Риториката между САЩ и Русия след срещата между президентите Джо Байдън и Владимир Путин леко омекна, въпреки че напрежението в отношенията остана, пишат американски вестници.

„The New York Times“ отбелязва, че лидерите на двете страни "изразиха общи уверения за добра воля, но беше ясно, че по много въпроси, от кибератаките до правата на човека, двете страни са дълбоко разделени". „Напрежението беше очевидно“, смята изданието.

Вестникът съобщава, че Путин отрича обвиненията в кибератаки срещу САЩ и казва, че самата Америка е най-големият нарушител на правилата в тази област. "Руският лидер също така отхвърли откровено това, което Байдън видя като една от ключовите цели на преговорите - идеята за създаване на" защитни огради ", които биха възпрепятствали някои атаки от мирно време срещу критична инфраструктура", казва „The New York Times“.

Според вестника, самият Байдън открито е изразил несъгласие с Путин по редица въпроси и е уверил руския президент, че ще продължи да го прави и в бъдеще.

Според „Washington Post“ срещата е била "засенчена" от спомени за "безпрецедентното уважение", което Доналд Тръмп е показал на Путин на подобна среща на върха. Тогавашният президент на САЩ е критикуван, че отказва открито да възразява срещу колега на съвместна пресконференция, докато демократите в Конгреса, под подозрение за "руските връзки" на Тръмп, дори се опитват да получат лентите на преводача на Тръмп от тет-а-тет среща. Байдън се опита да избегне подобни обвинения, като покани свидетели - ръководителите на агенциите за външни работи на частна среща с Путин, пише вестникът.

"Срещите, които продължиха само няколко часа в швейцарския крайморски град, известен като" град на мира ", бяха твърде кратки, за да позволят нещо извън изброяването на претенции от двете страни. Байдън и Путин обявиха, че събитието е било успешно, главно поради това, че те обикновено успяват да се срещнат в момент, когато отношенията между двете най-големи ядрени сили в света са в най-ниската си точка след Студената война “, посочва Washington Post.

Хаос и писъци на срещата Путин-Байдън

Срещата на върха между президентите Джо Байдън и Владимир Путин стартира с хаос, предизвикан от напора на журналистите да влязат, за да документират историческото събитие, като много от тях бяха оставени навън. Репортерите са били бутани и блъскани от служители по сигурността и руски медии, съобщава „Дейли Мейл“.

„На входа се наблюдаваше изключително хаотична сцена“, съобщи репортерът, пътуващ с президента Байдън, на когото бе попречено да влезе в хода на блъсканицата.

Вътре е било също толкова хаотично - репортери, които се бутат, блъскат и викат един срещу друг. Двама американски репортери казаха, че руски служители са били разсъблечени, докато са се опитвали да избутат от стаята нахлулите журналисти. Американска репортерка едва не е паднала.

Репортер, разположен пред „Вила ла Гранж“, публикува в Туитър снимка на счупена камера, пострадала при опит за влизане в сградата, където двамата лидери се срещат в богато украсена библиотека от 18-ти век.

„Хаотична сцена пред вилата, където се срещат Путин и Байдън. Руски репортери се борят за позициониране, а американските власти им казват да отстъпят“, пише Андрю Рестуча от „Уолстрийт Джърнал“.

Американски и руски служители по сигурността заедно с швейцарски държавни служители се опитали да въведат ред в хаоса, но е имало много писъци и викове.

Служители на Белия дом многократно се опитвали да вкарат американските медии вътре, като казвали, че американската и руската делегации са се договорили за броя на журналистите, на които е разрешено да бъдат в стаята: 13 от всяка страна. Само 9 американски репортери са влезли.

Снимки от вътрешността на стаята показват сбиването, което се е случило, когато репортерите са нахълтали, докато двамата президенти са заседавали.

Хаосът бе предаван по телевизията, с видео, показващо помощници, опитващи се да отблъснат репортерите назад; журналисти, влизащи в обхвата на камерата, и много писъци.

Докато цялата вакханалия е ескалирала, са се чували реплики на официални лица. „Моля ви, махайте се“, казва швейцарски служител. „Махайте се.“

Руските служители по сигурността са опънали червено въже, за да разделят медиите от лидерите и да се опитат да задържат репортерите далеч от президентите. Руската охрана е крещяла на журналистите да излязат и е започнала да ги бута.

Членовете на медиите са се спъвали във всички кабели и оборудване в стаята, докато събитието се е разгръщало.

И репортерите, и служителите на Белия дом са крещели, че руската охрана трябва да спре да докосва членовете на пресата.

И на всичко това са били свидетели Байдън и Путин със съответните им преводачи до тях, както и държавният секретар Антъни Блинкен и руският външен министър Сергей Лавров.

Било е толкова претъпкано с официални представители и преса, крещейки си един на друг, че е било трудно да се чуе какво казва президентът Байдън на Путин.

В началото на срещата на върха швейцарският президент Ги Пармелен приветства двамата лидери в „града на мира“.

Байдън пръв протегна ръка, когато двойката се ръкува, след което двамата се усмихнаха за камерите пред вила „Ла Гранж“, преди да влязат вътре.

По време на видео от библиотеката американският президент се смее, докато фотографите се блъскат, за да заснемат историческата среща.

"Винаги е по-добре да се срещнем лице в лице", казва Байдън с широка усмивка, седнал с кръстосани крака.

Путин пък, седнал на стола си, потупва с ръка дървения си подлакътник и изглежда отегчен.

Държавният секретар Антъни Блинкен е седнал отдясно на Байдън и си води бележки. Вляво от Байдън руският външен министър Сергей Лавров е седнал с ръце между краката.

Сред суматохата Байдън поглежда към Блинкен, а дипломатът надрасква нещо в бележника си.

Тогава мъж, който най-накрая се е „харесал на пресата“, казва на журналистите: „Вървете си, моля,“ и те са изведени от стаята, за да може първата лична среща между двамата президенти да продължи. /БГНЕС