ССИ настоява държавата да влезе в Лукойл със „Златната акция“

Доц. д-р Нончо Димитров, член на УС на Съюза за стопанска инициатива и представител на ССИ в работната група за разработване на мерки за справяне на високите цени с горивата, изпрати становище, съдържащо предложения, касаещи Работната група за разработване на мерки за справяне с високите цени на горивата, природния газ и електроенергията.

Становището е адресирано до заместник-министъра на икономиката и индустрията Димитър Данчев, Председател на Работна група за разработване на мерки за справяне с високите цени на горивата, природния газ и електроенергията.

Агенция БГНЕС публикува пълния текст на становището:

„Във връзка с предоставената ни възможност да дадем предложения за дейността на Работната група за разработване на мерки за справяне с високите цени на горивата, природния газ и електроенергията, излагаме следното становище:

В условията на кризата и драстичното показване на цените на горивата предлагаме държавата незабавно да встъпи в специалните права, които има по договора за приватизация на Лукойл Нефтохим – Бургас или т.нар. „Златната акция”, за която в публичното пространство информация бе дадена от тогавашния премиер Иван Костов. Оценяваме разговорите на добра воля между държавните институции и представители на Лукойл Нефтохим – Бургас, но приватизационния договор налага незабавно изпълнение на служебните задължения на отговорните за намеса при покачването на цените на горивата.

Като приоритет в този момент извеждаме и улесняването на достъпа до споразумения за добиване и закупуване на електроенергия от ВЕИ. Неоспорима е ползата от ВЕИ за икономиката и екологията, а и като страна по Зелената сделка, енергийната трансформация остава цел за България дори в условията на настоящата криза.

Спешното предприемане на мерки за недопускането на своеобразен картел върху горивата и разследване за евентуално антиконкурентно поведение пазара е от ключово значение в момента. В допълнение към това е необходимо да се предприемат мерки за недопускане на спекула на енергийните пазари.

Макар и индиректно свързано с дейността на работната група препоръчваме да се трансформира помощта от 25 стотинки за литър в цената на горивата в директно подпомагане към най-уязвимите групи, като по този начин ще се прекратят и злоупотребите от търговците на горива, а това само по себе си ще успокои изкуственото завишаване на цените на същите“, се казва в становището на доц. д-р Нончо Димитров. /БГНЕС