Столтенберг: Улесняване пътя на членство за Украйна, минимум 2% от БВП за отбрана, противодействие на Китай

Предприехме практически стъпки за приближаването на Украйна към НАТО и отправихме ясно политическо послание, заяви генералният-секретар на НАТО Йенс Столтенберг, предаде БГНЕС.


„Потвърдихме, че Украйна ще стане член на НАТО, когато всички съюзници се съгласят и условията бъдат изпълнени. Ще премахнем т. нар. план за действие за членство (ПДЧ). Това ще улесни процеса и той ще включва само една стъпка, вместо две“, посочи Столтенберг.

„Това е практическа помощ за гарантиране на съвместимост между украинските въоръжени сили и НАТО. Вече имаме ясна прогарама за пътя на Украйна. Помощта включва създаването на Съвет НАТО-Украйна“, добави той.

Генералният секретар на алианса подчерта, че съюзниците са приели нова мерки за усилване на местната продукция в областта на отбраната (Defence Production Plan), невиждани след края на Студената война.

„Трябва да инвестираме повече в отбраната и се съгласихме, че минимумът ще бъде 2% от БВП. Ще инвестираме с 8,3% повече през следващата година. Вече 11 членки инвестират повече от 2% от БВП за отбрана, надявам се това число да се увеличи“, заяви Столтенберг.

"През 2008 г. Украйна беше далеч от НАТО, това което се случи оттогава насам е показателно", припомни той.

В комюникето след срещите по време на първия ден от форума във Вилнюс, Алиансът заяви, че ще подкрепя Киев по пътя на реформите, като външните министри на НАТО често ще оценяват напредъка на Украйна.

Лидерите на НАТО също така са се договорили за дългосрочен пакет за подкрепа на Киев, задълбочаване на политическите връзки и "ускоряване на присъединяването на Украйна след отправяне на официална покана", се казва в изявлението.

По отношение на Китай генералният секретар очерта бъдещите действия на военния блок.

„Китай продължава да увеличава военния си капацитет и го прави непрозрачно. Съюзниците се съгласиха да работят срещу опасността. Утре ще продължат срещите със съюзниците от Азиатското пространство като Австралия и Южна Корея“. /БГНЕС