Тингнес Бьо триумфира с Големия кристален глобус в последния старт на Фуркад

Йоханес Тингнес Бьо спечели Големия кристален глобус в биатлона в последното състезание на Мартен Фуркад. Вчера великият французин обяви край на своята кариера след този сезон, а днес се прости с любимия спорт с победа в преследването на 12.5 км във финландския зимен център Контиолахти.

Фуркад (ц) ликува след победата в Контиолахти - неговият последен старт в кариерата.

31-годишният състезател, носител на седем Големи кристални глобуса, спечели последния старт в кариерата си в изцяло френска доминация в преследването – втори и трети на почетната стълбичка се наредиха сънародниците му Кентен Фийон-Майе и Емилиен Жаклен. Топ 10 допълниха Йоханес Тингнес Бьо (Норвегия), Арнд Пайфер (Германия), Ерлен Бьонтегор (Норвегия), Александър Логинов (Русия), Мартин Понсилуома (Швеция), Ветле Сьостад Кристиансен (Норвегия) и Лукас Хофер (Италия). Четвъртото място на Тингнес Бьо му осигури защита на световната титла след впечатлаващия сезон 2018/2019, когато постигна 16 победи през кампанията. Той спечели с две точки пред Фуркад, който спечели първата си победа в кариерата именно в Контиолахти през 2010. Французинът сподели, че е изживял мечтата си през последните 10 години. „Това е специален ден. Беше една мечта, малко повече от 10 години - мислех да завърша по-различен начин, при наличието на фенове. Когато стартирах отново нямаше публика. Горд съм от постигнатото в биатлона, това беше много красив начин, по който завърших кариерата си. Не мечтаех за жълтия номер, бях сигурен, че Йоханес Тингнес Бьо ще го спечели. Напускам свободно при толкова много надежди - сега аз предавам щафетата на Емилиен и Кентен, за мен сега е много емоционално. За мен бе мечта, изживях мечтата си. Тези сълзи са от наслада“, каза Фуркад. „Беше много разочароващо откъм грешки при стрелбите, това е финалната битка за Големия кристален глобус с Мартен Фуркад. На първия прав се провалих, всички бе в неговите ръце. След това обаче стрелях без грешка – отидох и му казах „Ти победи, но аз трябваше да съм четвърти, беше наистина велика битка. Страхотни думи от една легенда на биатлона, благодаря му. Фуркад натисна всеки един от нас да бъде по-добър спортист и човек, дал е много на този спорт, мога да кажа само благодаря за това, което е направил. Всички му благодарим. Сигурен съм, че на публиката в Норвегия също ще им липсва Мартен“, сподели Тингнес Бьо.

Тингнес Бьо грабна за втора поредна година Големия кристален глобус, завършвайки 4-и в днешното състезание и завършвайки на две точки пред Фуркад в генералното класиране.

Фуркад завършва кариерата си със седем последователни титли за Световната купа от 2011/12 до 2017/18. Общо той има 83 индивидуални победи (98 във всички състезания) и 185 подиума. Освен това той приключва с пет олимпийски титли и 13 световни титли. С Малкия кристален глобус се поздрави сънародникът му Емилиен Жаклен, който остави зад себе си на две точки Фуркад и Фийон-Майе. Днешното състезание беше проведено без публика, а утре смесените щафети бяха отменени заради коронавируса. /БГНЕС