Турция обвини ПКК за бомбеното нападение в Истанбул

Министърът на вътрешните работи на Турция обвини Кюрдската работническа партия (ПКК), че носи отговорност за бомбения атентат на оживена търговска улица в Истанбул, при който загинаха шестима души, а над 80 бяха ранени.

В неделя следобед експлозия разтърси улица "Истиклял", популярна търговска дестинация за местните жители и туристите.

В ранните часове на понеделник беше арестуван един заподозрян.

"Лицето, което е поставило бомбата, е арестувано", заяви министърът на вътрешните работи Сюлейман Сойлу в изявление, разпространено от официалната Анадолска информационна агенция.

"Според нашите данни отговорна е терористичната организация ПКК", каза той.

ПКК, включена в черния списък на терористичните групировки от Анкара, както и от западните ѝ съюзници, поддържа смъртоносно въстание за кюрдско самоуправление в Югоизточна Турция от 80-те години на миналия век.

Групировката, която редовно е мишена на турски военни операции, е и в центъра на спора между Швеция и Турция, която от май блокира влизането на Стокхолм в НАТО, обвинявайки я в снизходителност към ПКК.

Президентът Реджеп Тайип Ердоган осъди "подлото нападение" на улица "Истиклял".

"Може би ще сгрешим, ако кажем със сигурност, че това е терор, но според първите признаци ... това мирише на тероризъм", заяви Ердоган на пресконференция в неделя.

Вицепрезидентът на Турция Фуат Октай заяви: "Смятаме, че става дума за терористичен акт, извършен от нападател, за когото смятаме, че е жена, която е взривила бомбата".

Министърът на правосъдието Бекир Боздаг заяви: "Една жена е седяла на една от пейките повече от 40 минути и след това е станала. Една или две минути по-късно е станала експлозията", каза той пред телевизия A Haber.

"Има две възможности", каза той. "Или в тази чанта е поставен механизъм и тя се взривява, или някой я е взривил (от разстояние)".

"Всички данни за тази жена в момента се проверяват", каза той. В съобщението на Сойлу не се добавят никакви подробности за жената.

„Истиклял”, намираща се в историческия квартал Бейоглу, е една от най-известните улици в Истанбул. Тя е изцяло пешеходна и е с дължина 1,4 км. Пресечена от стара трамвайна линия тя е осеяна с магазини и ресторанти, привличайки големи тълпи от хора през уикенда.

В съседния квартал Галата много магазини затвориха рано, а някои минувачи, които бягаха от мястото на експлозията плачеха, съобщи коредпондент на АФП.

Турската служба за надзор на радиото и телевизията RTUK забрани на телевизионните оператори да показват кадри от взрива - мярка, която и преди е била предприемана след екстремистки нападения.

След нападението беше ограничен и достъпът до социалните медии.

Гърция реагира светкавично, като "недвусмислено" осъди взрива и изрази съболезнования на правителството и народа на Турция.

Съединените щати също осъдиха атентата, като прессекретарят на Белия дом Карин Жан-Пиер заяви: "Заставаме рамо до рамо с нашия съюзник в НАТО Турция в борбата с тероризма."

Френският президент Еманюел Макрон заяви в послание до турския народ: "Споделяме вашата болка. Заставаме до вас в борбата срещу тероризма".

"Разтърсен съм от новината за подлия бомбен атентат в Истанбул, насочен срещу невинни цивилни", написа в Туитър на турски и английски език израелският президент Исак Херцог. "Целият свят трябва да застане единно и твърдо срещу терора".

Украинският президент Володимир Зеленски също написа в Туитър на турски език: "Болката на приятелския турски народ е и наша болка".

Председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел поднесе съболезнования на Турция, като написа в Туитър: "Мислите ми са с жертвите и техните семейства"/БГНЕС

Истанбул / Турция