Уникалната Епископска базилика на Филипопол отново привлича туристи

Епископската базилика продължава да е голяма атракция на Пловдив дори и в есенно-зимния сезон, предаде кореспондентът на БГНЕС от града под тепетата. Влизането в базиликата става само със зелен сертификат. Освен уникалните мозайки и история, музеят е отделил и специален кът за малките посетители на последния етаж, където по иновативен начин децата могат да оцветяват мозайки, да участват в археологически разкопки и да изследват човешки скелет.

Епископската базилика на Филипопол е уникална по своя мащаб, архитектурно решение и декорация и се нарежда сред най-представителните раннохристиянски обекти. Обектът е открит в Пловдив по време на спасителни археологически разкопки в периода 1982-1986 г. До 2002 г. е проучена почти половината от сградата, а през 2016-2017 г. е доразкрита изцяло.

Общата дължина на базиликата е 82,80 метра, а ширината ѝ е 36 метра, което я прави най-голямата раннохристиянска базиликална сграда от IV-VI век на територията на България и една от най-големите на Балканите. На 20 януари 2018 г. тя беше включена в Индикативната листа за културно и природно наследство на ЮНЕСКО.

Базиликата има впечатляваща архитектура - централен и два странични кораба, апсида, нартекс (преддверие) и атриум (открит двор) с колонади. В централния кораб се издигал украсен с мрамор презвитериум - платформа за епископа и духовенството. Базиликата е имала пет входа - три на централния кораб и по един вход на страничните кораби - северен и южен кораб. Вътрешността ѝ била украсена с колони с капители с християнски символи, стенописи и пищни мозаечни подове. /БГНЕС