Велкова: Отлага се влизането в еврозоната

В контекста на проведените разговори с председателя на Еврогрупата се взе решение, че ние няма да подаваме конвергентен доклад в края на февруари месец, тъй като не отговаряме на критериите.
С оглед, че не подаваме конвергентен доклад в края на месец февруари, не остава срока 1 януари 2024 г. за влизане в еврозоната.
Това заяви служебният министър на финансите Росица Велкова на брифинг във връзка с въвеждането на еврото през 2024 г., предаде репортер на БГНЕС.

Велкова подчерта, че европейските ни партньори вероятно са проследили внимателно дебатите в 48-то Народно събрание. По думите й следващото НС трябва да приемем няколко законопроекта за влизането ни в еврозоната, защото европейските партньори считат, че имаме сериозно изоставане в законодателната част. Велкова напомни, че в тези законодателни промени влизат промените в Кодекса за застраховане, Закон за мерките срещу изпирането на парите. „Двата законопроекта са внесени в НС на 12 декември 2022 г. Както и измененията в Търговския закон в областта на несъстоятелността. Той е внесен на 24 октомври 2022 г.”, уточни тя.
„България ще подаде конвергентен доклад в момента, в който изпълним ангажиментите и бъдат приети законопроектите, които служебното правителство отново ще внесе в новото НС, и да се приемат необходимите промени в Закона за БНБ. България трябва да приеме 4 законопроекта и трябва да постигне и критерия за инфлацията“, подчерта Велкова.
„Възможна е и по-ранна дата от 2025 г., възможна е датата 1 юли 2024 г., всичко зависи от това дали критериите са изпълнен“, добави служебният министър на финансите.
Велкова напомни, че на 6 декември 2022 г. в Брюксел се е подписал меморандум за започване на производството на евро монетите. „Изготвена бе комуникационната стратегия. Изготви се концепция за Закона за еврото. Изготвено бе и национално представително проучване за обществените нагласи. Бяха разработени и проектите на закони, които са по отношение на ангажиментите на България в присъединяването на страната към Валутния механизъм 2. Проведени са редица срещи с посланици на страните членки на Еврозоната в България”, отбеляза тя.
Финансовият министър подчерта, че служебното правителство е засилило разговорите с ЕК и страните членки на еврозоната. „Бяха сформирани работни групи между МФ и ЕК“, каза още Велкова. /БГНЕС