ВСУ с две специалности по един учебен план за академичната 2020/2021 г.

Студентите, които започнат обучението си във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“ през учебната 2020/2021 г., ще учат по напълно обновени учебни планове и програми.

Сред новостите е, че всички специалности от професионалните направления „Администрация и управление“, „Икономика“, "Информатика и компютърни науки“ и „Психология“ ще позволяват на студентите да избират между широкопрофилна подготовка с придобиване на втора специалност или задълбочаване на специализираната подготовка. При това без увеличение на срока и таксите за обучение.

„Обучението по всички специалности на ВСУ „Черноризец Храбър“ е фокусирано изцяло върху студента и неговите специфични образователни потребности“, коментира проф. д.ик.н. Димитър Канев, зам.-ректор на ВСУ „Черноризец Храбър“.

„Новите ни учебни планове предлагат възможност за придобиване на втора специалност в рамките на обучението; алтернативни образователни пътеки, изграждани чрез голямо разнообразие от курсове, висок процент на избираемост и индивидуално консултиране на студентите; засилена практическа насоченост и обучение в хода на работата в партньорски организации. Учебното съдържание е персонализирано и отчита потребностите и възможностите на всеки студент, като акцентът на учебните програми е върху ключовата компетентност „умения за учене” и изграждане на умения за личностно и професионално развитие в динамична среда и неопределеност. Методите на преподаване и учене съчетават традиционни и дигитални образователни технологии, като по всяка учебна дисциплина ще се осигурява учебна литература и възможности за индивидуално консултиране на студентите в дигитална среда“, допълни проф. Канев.

Образователен проект "Образование в партньорство"

Част от новата академична философия на ВСУ „Черноризец Храбър“ е и подобряване на качеството и достъпността на образователните услуги, чрез интегриране в единен образователен модел на аудиторно обучение на студентите с практическо обучение и работа в партньорски организации. Идеята е заложена в проекта „Образование в партньорство“, който стартира пилотно за желаещите студенти от бакалавърските специалности в професионалните направления „Строителство на сгради и съоръжения“, „Информатика и компютърни науки“ и „Психология“.

Програмите в проекта се организират и провеждат в съответствие с принципите, методите и методологията на програмите, познати в световната практика като „Cooperative education“ (CO-OP) и “School to Work” (STW). Техният опит е доказал, че интегрирането на аудиторно обучение и практика в реална трудова среда повишава ефективността на ученето и задълбочава академичните постижения на младите хора, подпомага финансирането на образованието им, позволява им да натрупат ценен опит с различни работодатели, дейности и позиции и да намерят най-подходящите за тях, повишава увереността им в собствените възможности и им дава самочувствие, помага им да направят по-успешен преход от учебната скамейка към трудовата кариера, повишава пригодността им за заетост и подобрява перспективите им за професионална реализация.

Кандидатстудентският прием във Варненския свободен университет вече е в разгара си. Кандидатстването е 24/7, изцяло в онлайн среда – на www.vfu.bg. Във виртуалните аудитории на университета се провеждат и кандидатстудентските изпити по всички специалности, с изключение на специалност „Право“, за която са насрочени две сесии в началото и края на юни т.г.

За студентите, които се обучават в чужди или други български университети, но поради епидемиологичната обстановка няма да могат да пътуват през следващите месеци, е създадена възможност да продължат обучението си във ВСУ „Черноризец Храбър“. След отпадане на епидемиологичните ограничения Университетът ще издаде европейско дипломно приложение, което да послужи пред университет – в чужбина или у нас, за признаване на получените кредити и положените изпити.

За учебната 2020 / 2021 г. Варненският свободен университет приема студенти в 9 професионални направления - „Администрация и управление“, „Икономика“, „Информатика и компютърни науки“, „Психология“, „Право“, „Национална сигурност“, „Архитектура, строителство и геодезия“, „Изобразително изкуство“ и „Музикално и танцово изкуство“. Предлага се обучение в 20 бакалавърски, 47 магистърски и 29 докторски програми. Предстои обявяването и на новата сесия на стипендиантската програма на университета „Аз ще уча и ще успея в България“.

Сред частните университети в България, ВСУ „Черноризец Храбър“ е с най-високата оценка за институционална акредитация - 9,21 (по десетобалната система) - от Националната агенция за оценяване и акредитация към Министерския съвет на Република България. /БГНЕС