БСП обсъжда резултатите от изборите на напрегнат пленум

Пленумът ще мине напрегнато. За мен е важно да се направи точна преценка на резултатите от изборите, по възможност с по-малко предубеденост и противопоставяне, което може да бъде конструктивно. Това каза депутатът от БСП Янаки Стоилов преди началото на пленума на левицата, предаде репортер на БГНЕС.

„Алтернативният анализ в много висока степен е верен. Нека видим другия, тъй като трябва да се установи дали фактите, върху които се води дискусията са едни и същи. От там нататък е важно да се търсят решения, които могат да използват, това което БСП постигна на изборите на определени места. Оставката на Нинова не е реалистично в момента. Въпросът е да се проследят тенденциите, защото проблемите в БСП се натрупват от много години”, коментира депутатът и добави, че те не се решават, макар ръководството на партията да се е сменяло през годините.

Георги Гергов каза, че сега не е моментът да се занимават с оставки и подчерта, че той не е искал такива и във внесената по-рано през тази седмица декларация той не се е подписвал под исканията за оставки.

„Сега трябва да направим анализ и да видим какво правим. БСП е повишила подкрепата си с 40 000 гласа, което е нищо. Генерална промяна е необходима. Битката не е моя или на някого, битката е за партията”, заяви той и добави, че подкрепя провеждането на пълен цикъл отчети и избори в БСП на всички нива.

Това се налага, тъй като изтича мандатът на 49-тия конгрес на БСП. Неговото първо заседание се проведе на 7 и 8 май 2016 г., а по устав най-висшият форум на партията се избира за срок от четири години. Това се отнася и за мандата на Националния съвет и председателя на партията. След промените в Устава, обаче конгресът няма да е органът, който избира председателя, а той ще се избира пряко от членовете на БСП.

„Трябва да изберем правилата, а те изискват време. Предният път не можа да се случи това нещо. Това е препъни камъчето. Ако днес се опитат да махнат или заобиколят комисията по правилата, няма да е истински и коректно. Ние трябва да си кажем болните места и да ги коригираме”, добави още Гергов.

Димитър Дъбов коментира, че партията не е успяла да изпълни целта си да удвои числеността на общинските си съветници и кметовете на общините. „Даването на добра оценка, след проведените избори е нелогично, защото подобни резултати няма”, коментира той. Не на това мнение е Георги Гьоков. Според него искането за оставки на председателя на щаба и председателя на партията не е на дневен ред, защото отговорността за изборните резултати е на организациите по места. „Резултатите не са толкова черни колкото са изкарани в паралелния анализ. Въпреки че БСП изгуби изборите, тя е една партия, която е тръгнала без кметове в областните градове, от 38 депутати да извоюва 80 депутати, да спечели президентски избори и да се представи по-добре на местните избори от предходните. Смятам, че това е сериозен успех на това ръководство”, заяви той и каза, че този резултат в национален мащаб е удовлетворяващ, с изключение на този в Стара Загора. /БГНЕС