Нивата на подпочвените води намаляват бързо в целия свят

Според ново изследване, в което са анализирани милиони измервания на нивото на подпочвените води от 170 000 кладенеца в повече от 40 държави, в много части на света се наблюдава бързо изчерпване на подземните водни запаси, на които милиарди хора разчитат за пиене, напояване и други нужди, съобщи Си Ен Ен.

Според участващите изследователи това е първото проучване, което дава обща представа за това какво се случва с нивата на подпочвените води в световен мащаб, и ще помогне на учените да разберат по-добре какво е влиянието на хората върху този ценен подземен ресурс - чрез прекомерна употреба или косвено чрез промени във валежите, свързани с изменението на климата.

Подземните води, съдържащи се в пукнатини и пори в пропускливи скални тела, известни като водоносни пластове, са спасителен пояс за хората, особено в части на света, където валежите и повърхностните води са оскъдни, като например Северозападна Индия и югозападната част на САЩ.

Намаляването на подпочвените води може да затрудни достъпа на хората до прясна вода за пиене или за напояване на култури и да доведе до свличане на земни маси.

"Това проучване беше продиктувано от любопитство. Искахме да разберем по-добре състоянието на подпочвените води в световен мащаб, като се справим с милиони измервания на нивата и", каза съавторът на изследването Дебра Перон, доцент в програмата за екологични изследвания на Калифорнийския университет в Санта Барбара.

Аторите са установили, че нивата на подземните води са намалели между 2000 и 2022 г. в 71% от 1693 водоносни системи, включени в изследването, като в 36%, или 617, от тях, нивата на подземните води са се понижавали с повече от 0,1 метра годишно.

Водоносният хоризонт Аской-Сопламо в Испания е с най-бърз темп на спад в събраните от тях данни - среден спад от 2,95 метра годишно, казва съавторът на изследването Скот Джасечко, доцент в Училището по екологични науки и управление "Брен" в Калифорнийския университет в Санта Барбара.

"Няколко водоносни системи в Иран са сред тези с най-бърз темп на намаляване на подпочвените води", допълва той.

Екипът не е успял да събере данни от голяма част от Африка, Южна Америка и Югоизточна Азия поради липса на мониторинг, но според Джасечко, проучването включва страните, в които се извършва най-много глобално изпомпване на подземни води.

В проучването се посочват и някои успешни примери в Банкок, Аризона и Ню Мексико, където подземните води са започнали да се възстановяват след интервенции за по-добро регулиране на водоползването или пренасочване на водата за попълване на изчерпаните водоносни пластове.

"Бях впечатлен от интелигентните стратегии, които са били приложени в действие за справяне с изчерпването на подземните води на няколко места, въпреки че тези "добри новини" са много редки", каза доцентът.

Доналд Джон Макалистър, хидролог в Британската геоложка служба, който не е участвал в изследването, заяви, че това е наистина "впечатляващ" набор от данни, въпреки някои пропуски.

"Мисля, че е справедливо да се каже, че такава глобална компилация на данни за подземните води не е правена, със сигурност в такъв мащаб, поне доколкото ми е известно, преди. Подземните води са изключително важен ресурс, но едно от предизвикателствата е, че тъй като не можем да ги видим, те са извън полезрението на повечето хора. Нашето предизвикателство е постоянно да убеждаваме политиците, че разполагаме с този ресурс, за който трябва да се грижим и който можем да използваме, за да изградим устойчивост и да се адаптираме към изменението на климата." /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон