Пожари бушуват в цялата страна, обявиха бедствено положение в много региони

Ситуацията стана критична, когато огънят достигна първите къщи в Песнопой.

Пожари пламнаха на много места в страната в неделния ден. С код оранжев за опасно високи температури, градусите достигнаха до 42, нажежиха земеделската техника по полето, и повишиха критично риска от пожари, предадоха кореспондентите на БГНЕС.

Три пожара бушуват във Варна: Този следобед пламнаха три огромни пожара във Варненско, като заради задимяването бе затворена и Автомагистрала "Хемус" в двете посоки.

Първият пожар беше на територията на Слънчево в близост до АМ Тракия 416 км, а заради задимяване и нулева видимост магистралата бе затворена в двете посоки.

По същото време пламна и гората над кв. Владислав Варненчик (кв. Владиславово) в гр. Варна. Там огънят много бързо обхвана огромна територия и направи димна завеса над целия град. Пожарникари от Варна, Девня и летище Варна се включиха в гасенето на огроините пожари. Към момента пожарите не са овладяни и се очаква помощ от съседни областни градове.

Огнеборци, доброволци и военни хеликоптери продължават да се борят с огъня на широк фронт в Средна гора, като на моменти съществуваше риск за населени места. Пожар, идващ от Северна Македония, заплашва района на Петрич, където огнеборци и горски работници се опитват да ограничат пламъците.

В пловдивското село Михилци битката с огъня продължава вече няколко часа. Пожарът е обхванал осем километра иглолистна и широколистна гора, като на моменти имаше риск пламъците да достигнат до къщите в Песнопой и Михилци. Над 80 пожарникари и военен модул от 61-ва Стрямска механизирана бригада са на терен, заедно с 50 доброволци и служители на горските стопанства. Два хеликоптера от Авиобаза „Крумово” също участват в гасенето. На място са главният секретар на МВР Димитър Кангалджиев и директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението” Александър Джартов, които ръководят операцията.

Ситуацията стана критична, когато огънят достигна първите къщи в Песнопой. Жителите на селото се опитват да защитят домовете си, поливайки с вода пространството пред тях. В гората се намира и военен склад с медицинска техника, което наложи охрана от военнослужещи. Местните жители подозират умишлен палеж.

Частично бедствено положение бе обявено в Хасковско.

Няколко големи пожара избухнаха в различни части на Хасковска област. Най-сериозната ситуация е в ивайловградското село Горноселци, където огънят премина през 15 къщи, част от които обитаеми. В село Срем, пожарът унищожи около 4-5 необитаеми къщи и няколко автомобила. Според местните жители, огънят е тръгнал от изхвърлена цигара край село Гранитово.

В района на село Студена и Радовец бушуват поне три пожара, които се разпалват от силния вятър и се насочват към иглолистни гори. Бедствено положение е обявено в общините Ивайловград и Тополовград.

Пожар и в Петричко: От снощи гори и пожар в Северна Македония, близо до българската граница, което принуди пожарникари и горски служители в Петричко да го спрат с насрещен огън. Въпреки усилията, внезапен насрещен вятър разпали огъня отново. Към момента няма опасност за близките населени места. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон