Това заяви пред БГНЕС проф. Ангел Димитров, председател на българската част на Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси.
Комисията заседава на 24-25 октомври в Скопие. „Реално нищо не е направено на тази среща. Реален резултат няма освен едно формално запознаване. Разговорите, които бяха започнати по някои теми така и останаха недовършени“, каза проф. Димитров.
Той посочи, че следващата среща ще бъде в средата на декември – на 12 и 13 декември.
По отношение на работата по същество, а именно разискванията около характера на Българската Охридска архиепископия също няма напредък: „Македонските колеги заявиха, че имат нужда от време за да навлязат по-надълбоко в тази тематика“, заяви българският историк.
Проф. Димитров не вижда никакъв съществена разлика в поведението на този състав на комисията от предишния. „Отворен характер на срещата за близкото бъдеще, а какво ще бъде то е трудно да се прецени“, обобщи той.
БГНЕС припомня, че на 10 септември правителството на македонския премиер Християн Мицкоски смени всички историци, от македонския екип, участващи в комисията.
Като мотив за промяната той посочи, че предишният състав „не е бил защитник на националните интереси на македонския народ“.
Съвместната комисия беше създадена в резултат на подписания на 1 август 2017 г. Договор за добросъседство, приятелство и сътрудничество между България и Северна Македония и е ключова част от споразумението. Блокирането на работата ѝ от македонска страна доведе до напрежение в двустранните отношения между Скопие и София.
Комисията е съставена от историци и преподаватели от двете страни. | БГНЕС