„Присъединяването към Европейския съюз представлява нашата твърда стратегическа решимост и цел на поколенията, за чието реализиране са залегнали десетки наши държавни лидери, политически представители, представители на гражданския сектор, академични и научни работници, бизнесмени, журналисти и много други наши дипломати“, каза Силяновска и добави, че "като страна на приятелство и съжителство, Северна Македония уважава многообразието и цени своите съседи, а чрез действията си активно насърчава европейските ценности в региона и извън него".
Тя изрази убеждението си, че с подкрепата на ЕС страната може да напредне към пълна европейска интеграция, с ускорени темпове и безпрепятствено.
„През годините сме вземали смели и много трудни решения в интерес на бъдещето на нашите граждани и на страната. Направихме много, за да се доближим до необходимите европейски стандарти, да приемем значителна част от законодателството на ЕС и да изградим ефективен административен и съдебен капацитет. В същото време останахме доказан доверен партньор за Съюза, както по отношение на реформите, така и чрез нашия принос в справянето с множеството общи предизвикателства“, каза още македонският президент.
Михалис Рокас при връчването на акредитивните писма цитира изказването на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен: „Разширяването е инвестиция в нашата колективна сила и сигурност. Искаме силна, конкурентоспособна и безопасна Европа и това включва Западните Балкани, както и Украйна и Молдова в нашия Европейски съюз".
Посланик Рокас припомни неотдавнашното решение на Съвета и Европейския парламент да финансират Инструмента за реформи и растеж за Западните Балкани.
„Това показва, че ЕС инвестира средства, съизмерими с нивото на нашите амбиции. Готови сме да придружаваме вашата страна, новото правителство, институциите и гражданското общество по пътя към по-нататъшна европейска интеграция. Бих искал да ви уверя, че моята цел е да помогна на Северна Македония да върви напред и да направи видими стъпки по пътя към тази обща решимост за членство в Съюза“, каза посланик Рокас.
„Надяваме се, че преговорите и реформите скоро могат да се превърнат в взаимно подсилващи се процеси. И двата процеса са предизвикателство за вашето правителство и публична администрация. Оставаме готови да предоставим цялата необходима помощ за укрепване на институциите чрез нашия предприсъединителен инструмент, ИПП. Готови сме за открит диалог, да изслушваме, съветваме и заедно да намираме решения. Очаквам да си сътрудничим с Вас, с парламента, с правителството и с всички други участници в гражданското общество“, заяви дипломатът. | БГНЕС