Световната здравна организация е в тежко финансово положение заради оттеглянето на САЩ

На осемдневното заседание в централата на СЗО в Женева се обсъждаше въздействието на решението на президента на САЩ Доналд Тръмп

 

Заседанието на изпълнителния съвет на Световната здравна организация /СЗО/ завърши. То се проведе на фона на вероятното оттегляне на САЩ - най-големият ѝ финансов донор.

На осемдневното заседание в централата на СЗО в Женева се обсъждаше въздействието на решението на президента на САЩ Доналд Тръмп от 20 януари да започне едногодишния процес на оттегляне от здравната агенция на ООН.

„Работим с две стратегически цели: да мобилизираме ресурси и да затегнем коланите“, заяви ръководителят на СЗО Тедрос Адханом Гебрейесус.

„Съжаляваме за намерението на Съединените щати да се оттеглят. Силно се надяваме, че те ще преразгледат въпроса и бихме приветствали възможността да участваме в конструктивен диалог“, каза още той.

Съединените щати са в изпълнителния съвет, но имаха само бегъл принос по време на осемдневното събитие.

Бордът се състои от 34 държави членки, които номинират свой представител, който има техническа квалификация в областта на здравеопазването. Той съгласува дневния ред и резолюциите за Световната здравна асамблея за вземане на решения през май.

„Сблъскваме се с нови реалности, след като САЩ взеха решение да се оттеглят от СЗО“, заяви министърът на здравеопазването на Барбадос Джером Уолкот, председател на борда, при закриването на заседанието.

„Въпреки многото предизвикателства, ние се събрахме и намерихме съгласие по 40 решения и седем резолюции, които имат за цел да укрепят нашата работа и да повишат доброто обществено здраве“, добави той.

Ако не друго, ходът на САЩ доведе до необходимостта от по-сигурно и надеждно финансиране в СЗО, която през последните години разчиташе в голяма степен на доброволни вноски. Като част от план за увеличаване на членския внос, за да покрие поне половината от бюджета на организацията до 2030 г., бордът препоръча увеличение на таксата с 20%. Увеличаването на членския внос се разглежда като начин за СЗО да намали зависимостта си от шепа големи донори и да осигури по-предвидими и гъвкави финанси.

„Това е много силен сигнал за вашата подкрепа и е важна стъпка към поставянето на СЗО на по-предсказуема и устойчива финансова основа. Казахте, че трябва да дадем приоритети въз основа на реалистично финансиране. Съгласни сме. Казахте, че трябва да подобрим ефективността, надзора и да намалим ненужните разходи. Съгласни сме“, заяви Тедрос.

Миналата седмица бордът също така прие отново резолюция за реагиране на здравните условия в палестинските територии.

Общите планирани разходи, необходими за изпълнение на решението, бяха определени на 648 милиона долара, включително 275 милиона долара за реагиране при спешни случаи и 265 милиона долара за ранно възстановяване и рехабилитация.

Други теми, обсъдени от СЗО, включват незаразни заболявания, психично здраве, кожни заболявания, опазване на околната среда, замърсяване на въздуха, глобалната работна сила, нестандартни и фалшифицирани лекарства, здраве на майките и новородените, спешни случаи и универсално здравно осигуряване. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон