Тръмп ще посети Париж за церемонията по откриването на Нотр Дам

Катедралата Нотр Дам ще отвори врати отново на 7 декември.

Катедралата Нотр Дам ще отвори врати отново на 7 декември. Очаква се новоизбраният президент на Съединените щати Доналд Тръмп да присъства на церемонията, отбелязваща възкръсването на готическия шедьовър пет години след опустошителния пожар.

Републиканецът потвърди, че е приел поканата от френския президент Еманюел Макрон да присъства на грандиозното откриване на 850-годишната сграда, която почти беше унищожена от пламъците през април 2019 г., предаде АФП.

Това ще бъде първото чуждестранно пътуване на Тръмп след преизбирането му миналия месец. Политическото му завръщане предизвика тревога в голяма част от Европа, включително във Франция, където Макрон редовно се сдърпваше с нюйоркския магнат в областта на недвижимите имоти по време на първия му мандат.

Републиканецът публикува на своята социална мрежа Truth Social, че Макрон е „свършил чудесна работа, гарантирайки, че Нотр Дам е възстановена в пълния си блясък и дори в още по-голяма степен. Ще бъде много специален ден за всички нас“.

Присъствието на Тръмп вероятно ще окуражи други световни политически лидери да присъстват, тъй като те се стремят да изградят връзки и да предотвратят евентуални спорове в областта на търговията и отбраната преди встъпването му в длъжност на 20 януари.

След като Тръмп за първи път пое поста през 2017 г., отношенията му с Макрон – тогава също ново лице на световната сцена – имаха първоначалните признаци на „приятелство“.

Техните дълги ръкостискания, с които всеки от тях се опитваше да утвърди своето превъзходство, се превърнаха в лек фокус на внимание, преди връзките да охладнеят, а след това и да се развалят след спорове относно изменението на климата, търговията и отбраната.

Републиканецът публично се подигра с „много ниския рейтинг на одобрение“ на Макрон и дори се подигра с военната история на Франция след гневно пътуване в страната през 2018 г.

Настоящите политически проблеми на френския президент, при които последното му правителство вероятно ще падне тази седмица, а парламентът е в задънена улица, рискуват да засенчат церемонията. Макрон се надяваше да я представи като момент на национален и личен триумф. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон