Треньорът на Дания скочи срещу системата ВАР след загубата на Евро 2024 от Германия

Селекционерът на Дания Каспер Хюлманд се оплака от решенията на ВАР(VAR), които бяха против неговия отбор при загубата им с 0:2 от Германия на Евро 2024 в събота, заявявайки, че те не са това, за което би трябвало да се използва технологията.

„Мачът бе решен от две решения на ВАР(VAR)“, каза Хюлманд пред репортери след 1/8-финалния мач в Дортмунд, който Германия спечели благодарение на дузпа на Кай Хаверц в началото на второто полувреме и удар на Джамал Мусиала.

Дания смяташе, че е повела, когато Йоахим Андерсен отбеляза, но голът в крайна сметка беше отменен след проверка на ВАР (VAR), която показа, че Томас Дилейни е бил в засада, точно преди отбелязването на гола.

Когато играта бе възобновена, Германия незабавно атакува и центриране на Давид Раум се отби в ръката на защитника на „Кристъл Палас“ Андерсен в датското поле, което доведе до нова проверка на ВАР и отсъждане на дузпа, която Хаверц реализира.

„Имам снимка тук, беше един сантиметър“, оплака се Хюлманд от решението за засада срещу Андерсен, докато държеше телефона си.

„Когато едно решение е добро, то трябва да се вижда от Луната, а не да зависи от няколко сантиметра“.

„От гледна точка на статистика и данни, това няма смисъл. Не е начинът, по който трябва да използваме ВАР (VAR). Това е един сантиметър.

„И една минута по-късно имаше дузпа. Толкова съм уморен от нелепите правила за игра с ръка, не можем да искаме нашите защитници да бягат без ръце.

"Йоахим тичаше нормално. Това е нормална ситуация, той скочи и беше ударен от един метър. Рядко говоря за тези ситуации, но това беше много решаващо за този мач."

ВАР (VAR) може да се намеси в четири ситуации, променящи мача, за голове и нарушения, водещи до голове, решения за дузпи, инциденти с директен червен картон и случаи на сгрешена индентичност.

На Европейското първенство се използва нова технология, която позволява на служителите да видят ясно дали топката е докоснала ръката на играч, подобно на сникометра, използван в крикета.

Дания, полуфиналист на последното Евро преди три години, си тръгва от Германия без победа, след като се класира в групата си с три равенства.

„Разочароващо е. Разочароващо е за нашия отбор. Да бъдем в предни позиции с 1-0 щеше да промени всичко за нашия отбор“, добави 52-годишният Хюлманд, преди да поздрави германския треньор Юлиан Нагелсман.

"Големи поздравления за Германия. Юлиан върши страхотна работа. Успех в останалата част от турнира, но според мен футболът не трябва да бъде такъв." I АФП, БГНЕС