Аспиринът може да предотврати разпространението на някои видове рак

Това е важно, тъй като макар ракът да започва на едно място, 90% от смъртните случаи от рак настъпват, когато ракът се разпространи в други части на тялото.

Учени са установили как аспиринът може да намали метастазите на някои видове рак чрез стимулиране на имунната система. Тяхната работа може да доведе до целенасочено използване на аспирин за предотвратяване на разпространението на чувствителни видове рак, както и до разработването на по-ефективни лекарства за предотвратяване на метастазите на рака.

При предишни проучвания на хора с онкологични заболявания е наблюдавано, че при тези, които приемат ежедневно ниски дози аспирин, се наблюдава намаляване на разпространението на някои видове рак, като например рак на гърдата, червата и простатата. Това е важно, тъй като макар ракът да започва на едно място, 90% от смъртните случаи от рак настъпват, когато ракът се разпространи в други части на тялото. Въпреки това не е известно как точно аспиринът може да предотврати метастазите.

Проучването е проведено от Университета в Кеймбридж и е публикувано в списание Nature. В него учените искат да разберат по-добре как имунната система реагира на метастазите, тъй като когато отделни ракови клетки се откъснат от първоначалния си тумор и се разпространят в друга част на тялото, те са особено уязвими за имунната атака. Имунната система може да разпознае и унищожи тези самотни ракови клетки по-ефективно, отколкото раковите клетки в по-големи тумори, които често са създали среда, потискаща имунната система.

Преди това изследователите са изследвали 810 гена при мишки и са открили 15, които оказват влияние върху метастазирането на рака. По-специално те установяват, че при мишки, при които липсва ген, произвеждащ протеин, наречен ARHGEF1, метастазите на различни първични ракови заболявания в белите дробове и черния дроб са по-малко. Изследователите откриват, че ARHGEF1 потиска един вид имунна клетка, наречена Т-клетка, която може да разпознава и убива метастатичните ракови клетки.

За да разработи лечения, които да се възползват от това откритие, екипът е трябвало да намери начин лекарствата да се насочат към него. Учените проследяват сигналите в клетката, за да установят, че ARHGEF1 се включва, когато Т-клетките са изложени на съсирващ фактор, наречен тромбоксан А2 (TXA2). Това е неочаквано откритие за учените, тъй като TXA2 вече е добре познат и свързан с действието на аспирина.

Произвеждан от тромбоцитите, TXA2 помага за съсирването на кръвта и предотвратява кървенето на рани, но понякога това води до инфаркти и инсулти. Аспиринът намалява производството на TXA2, което води до противосъсирващ ефект, който е в основата на способността му да предотвратява инфаркти и инсулти.

Изследователите са установили, че аспиринът предотвратява разпространението на рака чрез намаляване на TXA2 и освобождаване на Т-клетките от потискане. Те използват миши модел на меланом, за да покажат, че при мишки, на които е даван аспирин, честотата на метастазите е намалена в сравнение с контролните мишки и това зависи от освобождаването на Т-клетките от потискане чрез TXA2.

„Това беше моментът „Еврика“, когато открихме, че TXA2 е молекулярният сигнал, който активира този потискащ ефект върху Т-клетките. Преди това не бяхме наясно с последиците от нашите открития за разбирането на антиметастатичната активност на аспирина. Това беше напълно неочаквано откритие, което ни насочи по съвсем различен път на изследване, отколкото бяхме очаквали“, заяви д-р Джи Ян, който провежда изследването в Университета в Кеймбридж.

 „Аспиринът или други лекарства, които биха могли да бъдат насочени към този път, имат потенциала да бъдат по-евтини от терапиите, базирани на антитела, и следователно по-достъпни в световен мащаб“, обясни ученият.

В бъдеще изследователите планират да подпомогнат превръщането на работата си в потенциална клинична практика, като си сътрудничат с професор Рут Лангли от звеното за клинични изпитвания MRC в Лондонския университетски колеж, която ръководи клиничното изпитване Add-Aspirin, за да разберат дали аспиринът може да спре или забави връщането на рака в ранен стадий.

„Това е важно откритие. То ще ни позволи да интерпретираме резултатите от провежданите клинични проучвания и да разберем кой има най-голяма вероятност да се възползва от аспирина след диагностициране на рак“, изтъкна Лангли, коментирайки проучването.

Лангли също така призна, че при малка част от хората аспиринът може да предизвика сериозни странични ефекти, включително кървене или стомашни язви.

„Ето защо е важно да се разбере кои хора с рак вероятно ще имат полза и винаги да се консултирате с лекаря си, преди да започнете да приемате аспирин“, посочи тя. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон