Бърдарски геран пази спомена за папа Йоан ХХІІІ и епископ Евгений Босилков

Друга видна личност, която трайно свързва съдбата си с тази на Бърдарски геран е на епископ Евгений Босилков.

Село Бърдарски геран, което е създадено в края на ХІХ век от банатски българи католици, пази спомена за папа Йоан ХХІІІ и епископ Евгений Босилков, предаде БГНЕС.

Анджело Ронкали, който през 1958 г. ще бъде избран за папа Йоан ХХІІІ, ще остане в историята като „българския папа“. В продължение на 10 години от 1925 до 1953 г. той е апостолически нунций в страната ни. През този период той многократно посещава Бърдарски геран. „Бъдещият папа много е обичал България. Запазени са фотографии от посещенията му. Много се гордеем с факта, че той е идвал в Бърдарски геран“, разказа пред БГНЕС Ирина Босилкова, ръководител на читалище „Съединение-1923“ в селото.

Друга видна личност, която трайно свързва съдбата си с тази на Бърдарски геран е на епископ Евгений Босилков.

„Блаженият Евгени Босилков е на голяма почит при нас. Той е един от възродителите на Бърдарски геран. Доста хора си спомнят истории, които са им разказали техните родители за неговия престой в селото“, сподели Ирина Босилкова.

През 1934 г. Евгений Босилков става енорийски свещеник в енорията „Свети Йосиф“ в Бърдарски геран. Годините на неговата служба съвпадат с икономическия и културен подем на селото. Той става основател на първия футболен отбор, председател е на ловната дружинка, активно участва в работата на читалището като член на настоятелството. Създава дамски хор, в който влизат млади момичета, които също така се занимават и с благотворителност.

Епископ Евгений Босилков развива активна благотворителна дейност, като създава социална кухня, която подпомага с лични финанси в момента, когато няма пари.

Епископът написва и първата история на Бърдарски геран заедно с учителя Дано Андреев. Днес техният труд е преиздаден и е основен източник за историята на селището. „Когато чуем името на Евгений Босилков, изпитваме радост, че сме могли да се докоснем до него. Това се предава от поколение на поколение. Горди сме, че той е оставил своя белег тук“, заяви Ирина Босилкова.

Съдбата на епископ Босилков след преврата от 9 септември 1944 г. е трагична. Той е арестуван и жестоко измъчван, след скалъпен процес е разстрелян на 11 ноември 1952 г. Не е известно къде е погребан.

На 27 март 1994 г. папа Йоан Павел II официално признава мъченичеството на епископ Евгений Босилков, а не 15 март 1998 г. той е провъзгласен за блажен.

Освен църквата „Свети Йосиф“ в Бърдарски геран има още една католическа църква, която е известна като немска. Малко след създаването на селото в него се заселват и немци. Те също идват от Банат и са съжителствали с банатските българи. Решават да ги последват при тяхното изселване в България. Тук със собствени средства построяват църквата „Дева Мария на светата надежда“.

„Църквата е уникална, защото в нея са нарисувани образите на Светите братя Кирил и Методий. Те са нарисувани от немски художник от двете страни на главния олтар. Интересното е, че един немец, който не е славянин решава да ги изобрази“, заяви Ирина Босилкова. Освен в Бърдарски геран само на още едно място в Европа светите братя са почетени с тази чест.

Немската колония е принудена да напусне Бърдарски геран по време на Втората световна война. Днес тяхната църква е в тежко състояние, въпреки че се правят опити за реставрацията на храма. „При строежа на самата църква е използван пясък, който е каран от Дунава. Знаем, че той не е особено устойчив за строеж, но и до ден-днешен основите на църквата са много здрави. Божият храм и Господ го пази!“, подчерта Ирина Босилкова. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон