Черногорският министър Майда Горчевич пред БГНЕС: Китай не е заплаха, спорът с Хърватия е разрешим, разчитаме на България за ЕС

Китайските инвестиции не са заплаха за евроинтеграцията на Черна гора, защото уроците от миналото са научени. Няма проблем с Хърватия, а наследени спорове от миналото. Колкото по-близо сме до ЕС, толкова по-силни са атаките, но с изграждането на силни институции ще бъдем устойчиви. Разчитаме на България за присъединяването ни към Европейския съюз. Берлинският процес има все по-решаващо значение с оглед на международната обстановка.

Китайските инвестиции не са заплаха за евроинтеграцията на Черна гора, защото уроците от миналото са научени. Няма проблем с Хърватия, а наследени спорове от миналото. Колкото по-близо сме до ЕС, толкова по-силни са атаките, но с изграждането на силни институции ще бъдем устойчиви. Разчитаме на България за присъединяването ни към Европейския съюз. Берлинският процес има все по-решаващо значение с оглед на международната обстановка.

Това заяви в интервю за БГНЕС Майда Горчевич, министър по европейските въпроси на Черна гора.

С нея говорим за предизвикателствата пред евроинтеграцията на Подгорица, измеренията на китайското влияние на Балканите, хибридните атаки срещу европейския процес и спорът с Хърватия.

БГНЕС: Черна гора често е сочена като добър пример в процеса на евроинтеграция, но реалният напредък изглежда бавен. Какви са основните слабости и какво можете да направите Вие като министър, заедно с правителството, за да постигнете стратегическата цел?

Горчевич: Престоят ми в България е изключително приятен. В София ще имам възможност да се срещна и с мои колеги, както и с еврокомисаря по разширяването Марта Кос, за да обсъдим важните теми.

Що се отнася до Черна гора, ние сме в последната фаза на преговорите. Технически сме близо до затваряне на главите и сме смятани за водеща страна в процеса. Но този процес не е само технически — той има и силно политическо измерение, включително в комуникацията с държавите членки и с Европейската комисия. Макар да изглежда бавен — а ние преговаряме вече над 12 години с Брюксел — в момента процесът има добра динамика, не само за Черна гора, но и за разширяването като цяло.

Разбира се, остават много предизвикателства, особено в ключови области като върховенството на закона, борбата с корупцията, реформата в съдебната система и публичната администрация. Там липсват експерти и силна система , която да бъде съизмерима с тази на държавите членки. Нашата цел като правителство не е просто да "отбележим" технически изисквания, а да изградим устойчива система, която реално ще функционира и ще направи страната конкурентна и стабилна — с ефективна администрация и върховенство на закона. Целта ни е пълноправно членство до края на 2028 г.

БГНЕС: Преди десет години Берлинският процес бе възприеман като стратегическа рамка за евроинтеграция на Западните Балкани. Според Вас тази рамка функционира ли по предназначение и какво точно очаква Черна гора от нея — икономическа и политическа интеграция или и геополитическа ориентация и защита?

Майда Горчевич: Ще бъда съвсем откровена — очакваме всичко това. Очакваме силен политически сигнал, че разширяването е жив процес. Не сме в този процес само заради финансирането — нашата мотивация е, че принадлежим към ЕС. 80% от гражданите на Черна гора подкрепят членството и това ни задължава. Берлинският процес обхваща всички държави от Западните Балкани. Планът за растеж, предложен от Европейската комисия, мотивира региона да бъде проактивен. Нуждаем се от по-висока политическа воля и по-силен ангажимент от страна на ЕС. Икономическите стимули са важни, но политическата подкрепа е от решаващо значение. Берлинският процес има все по-решаващо значение с оглед на международната обстановка. Ако разширяването не бъде фокус за Брюксел, то страните кандидати може да изгубят интерес, но тук не говоря за Черна гора, защото ние се намираме във финалния етап. Не бива да губим европейското единство.

БГНЕС: Като споменахте, че не всичко е икономика, виждате ли външни влияния, които вредят на Черна гора? Особено на фона на руското влияние в региона и войната в Украйна?

Майда Горчевич: Ще бъда честна – има такива атаки. Нито една държава по света не е имунизирана срещу външно влияние. Колкото повече се доближаваме до ЕС, толкова по-силно може да става това влияние. Именно затова е толкова важно да укрепим върховенството на закона, медиите и киберсигурността. В Черна гора вече работи регионален център за киберсигурност, който ще помага не само на страната, но и на региона. Да, по време на политически кампании или важни срещи в Брюксел се усещат такива атаки отвън, например послания от сорта на „ЕС не ви иска“, но с изграждането на силни институции ще бъдем устойчиви. А като пълноправен член на ЕС ще сме и по-добре защитени.

БГНЕС: Някои анализатори твърдят, че ключови институции като полицията и службите за сигурност все още са повлияни от т.нар. "дълбока държава". Какви конкретни стъпки предприема Вашето правителство, за да прекъсне тази връзка?

Горчевич: Не възприемаме това като формалност. Работим по проблема в дълбочина. Най-важното за нас беше отблокирането на съдебната система, още през първите 100 дни на управление — това беше ясен сигнал както към партньорите ни, така и към нашите граждани, че започваме реална борба с корупцията.

Парламентът прие девет важни закона и стратегии. Сега основната тежест е върху съдебната система, всички очи са насочени натам — тя трябва да покаже резултати. Ние като правителство създаваме всички необходими условия за това и ще продължим да подкрепяме този процес, защото сме наясно, че без пълно върховенство на закона няма да можем да влезем в ЕС.

БГНЕС: Възможен ли е баланс между китайските инвестиции и стратегическата ориентация към ЕС?

Майда Горчевич: В миналото имаше китайски инвестиции, особено при изграждането на магистрали. Сега те се реализират чрез отворени обществена поръчка по процедурите на ЕБВР и ЕС.

Целта ни е да привлечем най-добрите инвеститори, включително от ЕС. Всички процеси са напълно прозрачни и съгласувани с европейското законодателство. Убедени сме, че китайските инвестиции не представляват заплаха за европейската ни ориентация, стига да са съобразени с правилата.

Искаме да привлечем още повече европейски инвестиции — в туризма, енергетиката, земеделието, IT сектора. Черна гора има голям потенциал, но се нуждаем от чуждестранни инвестиции, защото сме малка икономика - инвестиции, които са съобразени с европейските условия. Вече работим както го правят държавите членки и показваме, че сме партньор, на който ЕС може да разчита. Ако в Черна гора има инвестиции на държави извън ЕС, това не означава, че ще позволим европейския ни път да бъде застрашен.

БГНЕС: Ако разбираме правилно, в момента не съзирате заплаха от Китай, но човек би казал, че икономическата зависимост може да се превърне в политическа зависимост?

Горчевич: Не, не виждам заплаха към момента. Уроците от миналото са научени. Премиерът (Милойко Спаич) е с икономически профил, бизнес ориентиран е и подхожда прагматично. Не трябва да се притесняваме от стъпките, които се отнасят до икономическия растеж е приоритет, но не за сметка на стратегическите цели.

БГНЕС: Последен, но важен въпрос — добросъседските отношения са ключово условие за членство в ЕС. Има ли Черна гора проблеми с някой от съседите си?

Горчевич: Не бих казала „проблеми“, по-скоро има спорове от миналото. Имаме нужда от добросъседски отношения не само със съседите ни, а с всички държави-членки на ЕС. Оттук започва всичко. В момента водим активен диалог, особено по отношение на спора с Хърватия, и съм оптимистично настроена. Този спор е разрешим. Разговорите се водят на ниво държавни секретари в Министерствата на външните работи.

Някои от въпросите могат да бъдат решени скоро, но други изискват време, анализи и комисии, не може да се случи само за няколко месеца. Резултатът ще бъде полезен и за двете страни, но е важно да водим искрен диалог. Работим по тези теми навременно, така че до 2027 г. да сме постигнали напредък и да получим положителен вот от всички 27 държави членки.

БГНЕС: Благодарим Ви за този разговор. Да се надяваме, че през 2027 г. България и Черна гора ще споделят общо европейско бъдеще.

Горчевич: И аз Ви благодаря. Разчитаме на Вашата подкрепа. Искрено се надяваме да станем 28-ата държава членка на ЕС през 2028 г. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон