Директорът на "Сърбиягаз" предвижда компанията да поеме руската мрежа в България

„Сърбиягаз“ може да поеме руската мрежа в България и Румъния“, каза Душан Баятович.

Директорът на "Сърбиягаз" Душан Баятович каза, че петролната индустрия на Сърбия (NIS) не е извършила никакви нарушения и посочи, че обявените санкции са "политически", съобщи RTV.

„Беше забранено да се купува руски петрол – NIS не направи нито едно нарушение, защото не купуваше руски петрол. Това можем да видим от балансите на NIS“, обясни Баятович.

Той добави, че "Газпромнефт" е под санкции, но "Газпром" не е ѝ напомни, че структурата на собствеността в NIS се е променила, така че "Газпромнефт" прехвърля своя дял от около 5% на "Газпром".

"Санкциите не са наложени и в момента има два процеса. Първият е лицензиране, което използваме в момента. Това означава, че се обръщаме към Службата за контрол на чуждестранните активи на САЩ - OFAC, която е регулаторът за наблюдение на санкциите. Вторият процес е премахване от SDN (списък на специално определени граждани и блокирани лица), в който се поставят субекти, когато се въвеждат санкции. Според новите правила това премахване вече трябва да премине през Конгреса, което значително удължава процедурата, санкциите се въвеждат лесно, но е трудно да се премахнат“, каза директорът на "Сърбиягаз".

Той посочи, че практиката на рафинериите в Русия е да нямат собствена търговска мрежа и че това може да бъде едно от решенията за NIS.

 „Сърбиягаз“ може да поеме руската мрежа за продажба на дребно в чужбина или мрежата за продажба на дребно може да бъде предоставена на частни лица. Тя остава ваша, приходите остават ваши от лизинга, но нямате приходи от продажба на петрол на пазара. EPS може да купува петрол и да го преработва тук. Следователно „Сърбиягаз“ може да поеме руската мрежа в България и Румъния“, добави той.

Според него възможен вариант е да се постигне споразумение на по-високо ниво, така че правителството на Сърбия да създаде агенция, която да изпълнява функцията на контрол. 

„Същността е да спасим производителя, тоест преработвателя на петрол в петролни деривати. Конфликтът в Украйна ще приключи рано или късно и затова не смятам, че трябва да изземваме руска собственост и мога да кажа, че няма да има национализация“, каза Баятович.

Той посочи, че рафинерията трябва да продължи да работи с определен капацитет и че Сърбия трябва да намери начин да купува петрол и да го преработва в петролни деривати. 

„Рафинерията трябва да работи с някакъв капацитет. Трябва да намерим начин да купуваме нефт и да преработваме нефта в деривати и е очевидно, че трябва да се постигне споразумение между Сърбия и Русия“, подчерта изпълнителният директор на „Сърбиягаз“.

По думите му NIS има дълг от 550 млн. евро и откриването на фалит на компанията не е решението, както някои предполагат.

„Мислите ли, че е възможно някой да дойде и лесно да организира производството, въпреки че NIS е добре организирана компания? Това не работи по този начин“, каза още той.

По думите му NIS има резерви за 6 месеца, а освен това има военни и държавни резерви, както и резерви на частни компании.

„Сега, ако ни докарат танкер в Белград, няма да има къде да го разтоварим. Трябва да сме готови, защото не знаем кога ще дойде удар“, добави още Баятович. | БГНЕС

 

Последвайте ни и в google news бутон