Кардиналите ще се срещнат днес, за да определят датата на погребението на папа Франциск, с което ще започне процес, чиято кулминация ще бъде избирането на нов католически лидер в рамките на три седмици.
Франциск, ръководител на 1,4 млрд. католици в света, почина в дома си във Ватикана в на 21 април на 88-годишна възраст след прекаран инсулт.
Той се възстановяваше от двойна пневмония, заради която бе хоспитализиран в продължение на пет седмици.
От цял свят заваляха почести за Франциск, либерален реформатор, който пое поста след оставката на германския богослов Бенедикт XVI през 2013 г., предаде АФП.
Родната страна на аржентинския понтифекс се подготвя за едноседмичен национален траур, докато Индия започна тридневен държавен траур днес - рядка чест за чуждестранен религиозен лидер в най-многолюдната страна в света.
За погребението му, което ще се състои в базиликата „Свети Петър“, се очакват държавни глави и кралски особи, като Доналд Тръмп пръв обяви, че ще присъства.
„Той беше добър човек, работеше усилено и обичаше света“, заяви президентът на САЩ, въпреки критиките на понтифекса към неговата програма за депортиране на мигранти.
Според Апостолическата конституция погребението трябва да се проведе между четвъртия и шестия ден след смъртта на папата - тоест между петък (25 април) и неделя (27 април) тази седмица.
Но подробностите ще бъдат решени от кардиналите, които са свикани на първата от поредицата „генерални конгрегации“, започващи в 9:00 ч. сутринта местно време (10:00ч. българско време).
На конгрегациите са поканени кардинали от всички възрасти, въпреки че само тези под 80-годишна възраст имат право да гласуват за нов папа в конклава.
Конклавът трябва да започне не по-малко от 15 и не повече от 20 дни след смъртта на папата.
Тялото на папата беше преместено в параклиса „Санта Марта“, а апартаментът му беше официално запечатан, съобщиха от Ватикана.
Очаква се от 23 април тленните му останки да бъдат пренесени от резиденцията „Санта Марта“, където е живял и починал, в базиликата „Свети Петър“, където ще бъдат положени в ковчег.
Франциск, който носеше обикновени одежди и избягваше лукса на своите предшественици, избра семпъл гроб, без украса, с изключение на името му на латински: Франциск, според завещанието му, публикувано на 21 април.
Той ще бъде погребан в римската базилика „Санта Мария Маджоре“ и ще стане първият папа от повече от 100 години насам, който ще почива извън Ватикана.
В смъртния му акт, публикуван от Ватикана, се казва, че Франциск е починал от инсулт, причинил кома и „необратима“ сърдечна недостатъчност.
Той бе изписан от римската болница „Джемели“ на 23 март, като му беше наредено да прекара поне два месеца в почивка.
Но Франциск се радваше да бъде сред паството си и направи многобройни публични изяви през последните дни.
На 20 април, по време на Великденските празници, той изглеждаше изтощен, но въпреки това поздрави тълпите с папамобила си на площад „Свети Петър“.
Аржентинската футболна завезда Лионел Меси приветства своя сънародник - самият той голям почитател на красивата игра - за това, че „прави света по-добро място“.
Миналата вечер хиляди вярващи, някои от които носеха цветя или свещи, се стекоха на площад „Свети Петър“ по залез слънце, за да се помолят за Франциск.
Той „се опитваше да накара хората да разберат, че няма значение сексуалната ти ориентация, расата ти, това няма значение в очите на Бога“, каза 22-годишният Матео Рей, мексикански студент.
„Мисля, че това е най-близко до това, което е искал да каже Исус“, добави той.
Роден като Хорхе Берголио, Франциск е първият папа от Северна и Южна Америка и първият йезуит, оглавил световната Католическа църква.
Енергичен реформатор, той се стремеше да отвори Църквата за всички и се радваше на огромна популярност - но възгледите му предизвикваха и ожесточена вътрешна опозиция.
През 12-те години като папа Франциск се застъпваше неуморно за защитата на мигрантите, околната среда и социалната справедливост, без да поставя под въпрос позициите на Църквата по отношение на абортите или свещеническия целибат.
Яростен противник на търговията с оръжие, бившият архиепископ на Буенос Айрес многократно призоваваше за мир в конфликти от Судан до Газа и Украйна - въпреки че молбите му до голяма степен оставаха без отзвук.
Откровен и упорит, Франциск също така се стремеше да реформира управлението на Светия престол и да разшири ролята на жените и миряните, както и да изчисти мътните финанси на Ватикана.
Изправен пред разкритията за широко разпространени сексуални посегателства над деца в Църквата, той премахна папската тайна и принуди монасите и миряните да съобщават за случаите на своите началници.
Групите на жертвите обаче заявиха, че той не е отишъл достатъчно далеч. | БГНЕС