Хизбула: Няма да позволим на никого да ни обезоръжи

Хизбула, която дълго време беше доминираща сила в ливанската политика, остана отслабена от продължилите повече от година военни действия с Израел.

Хизбула „няма да позволи на никого да я разоръжи“, заяви лидерът на ливанската групировка Наим Касем, докато Вашингтон настоява Бейрут да принуди подкрепяното от Иран движение да предаде оръжията си, предаде АФП.

Хизбула, която дълго време беше доминираща сила в ливанската политика, остана отслабена от продължилите повече от година военни действия с Израел. Те бяха предизвикани от войната в Газа, включително израелското сухопътно нахлуване и двумесечните тежки бомбардировки, които унищожиха ръководството на групировката.

Сраженията до голяма степен бяха спрени с прекратяване на огъня през ноември, но не и преди дългогодишният лидер на групировката и предшественик на Касем Хасан Насрала да бъде убит при израелски въздушен удар.

„Няма да позволим на никого да разоръжи Хизбула или да разоръжи съпротивата срещу Израел, заяви Касем.

„Трябва да извадим тази идея за разоръжаване от речника“, добави той.

Ливанският президент Джоузеф Аун съобщи тази седмица, че иска „да направи 2025 г. годината на ограничаване на оръжията в държавата“, добавяйки, че се надява да постигне тази цел чрез „диалог“ с Хизбула.

Касем заяви, че неговата групировка е готова за диалог по отбранителна стратегия, „но не под натиска на окупацията“ от страна на Израел.

„Израел трябва да се изтегли (от Южен Ливан) и да прекрати агресията си, а ливанската държава трябва да започне процеса на възстановяване“, добави още той.

Коментарите му дойдоха часове след като друг представител на Хизбула обяви, че групировката отказва да обсъжда предаването на оръжията си, докато Израел не се изтегли напълно от Южен Ливан.

„Не става въпрос за разоръжаване“, заяви Уафик Сафа в интервю.

Сафа, за когото експертите смятат, че принадлежи към най-радикалната фракция на движението, каза, че Хизбула е предала позицията си на Аун.

В интервюто си Сафа попита: „Не би ли било логично Израел първо да се изтегли, след това да освободи затворниците, след това да прекрати агресията си и тогава да обсъдим отбранителна стратегия?"

„Отбранителната стратегия означава да се мисли как да се защити Ливан, а не да се подготвя страната да предаде оръжията си“, добави той.

Анализатори твърдят, че някога немислимата идея за разоръжаване на Хизбула вече може да не е такава и дори да е неизбежна. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон