Съединените щати и Иран ще подновят днес преговорите за ядрената програма на Техеран, седмица след първия кръг от дискусии, които и двете страни определиха като „конструктивни“.
Иранският министър на външните работи Абас Арагчи пристигна в Рим, показаха кадри, излъчени рано днес от иранската държавна телевизия, където той трябва да се присъедини към преговорите с посредничеството на Оман и пратеника на САЩ за Близкия изток Стив Уиткоф.
Те се провеждат една седмица след като двете страни проведоха така наречените от Иран непреки преговори в Маскат. Това бяха първите дискусии на толкова високо равнище между враждуващите страни, откакто президентът на САЩ Доналд Тръмп се отказа от знаковото ядрено споразумение през 2018 г.
Западните държави, включително Съединените щати, отдавна обвиняват Иран, че се стреми да се сдобие с ядрено оръжие - твърдение, което Техеран последователно отрича, настоявайки, че програмата му е за мирни граждански цели.
Техеран и Вашингтон не поддържат дипломатически отношения от малко след ислямската революция в Иран през 1979 г.
След завръщането си на поста през януари Тръмп възобнови кампанията си за санкции срещу Иран с цел „максимален натиск“.
През март той изпрати писмо до върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей, в което настояваше за подновяване на ядрените преговори и същевременно предупреди за военни действия, ако дипломацията се провали.
„Не бързам да използвам военния вариант. Мисля, че Иран иска да разговаря“, увери Тръмп на 16 април, цитиран от АФП.
На 17 април Арагчи заяви, че Иран „е забелязал известна сериозност“ от страна на САЩ по време на първия кръг, но постави под въпрос техните намерения.
„Въпреки че имаме сериозни съмнения относно намеренията и мотивите на американската страна, при всички случаи ще участваме в следващите преговори“, каза той на пресконференция в Москва.
В публикация в социалните говорителят на иранското външно министерство Есмаил Бакаи написа, че Техеран „е наясно, че пътят не е гладък, но ние предприемаме всяка стъпка с отворени очи, като разчитаме и на опита от миналото“. | БГНЕС