Как „Да преоткриеш света“ – Веселин Гарабитов издаде първата си книга с пътеписи и приключения

В крайна сметка – най-печелившата инвестиция е в емоциите от приключението!

Пътешествията в различни страни е заложено генетично у нас, хората. Страстта към изследване, към търсене на непознати места, земи и пространства, да можем да търсим отговори и да задаваме въпроси – във всеки един от нас живее пътешественик. 

Според мен има висша сила, която така нарежда обстоятелствата, че ти се озоваваш на път, срещаш се с хора, които не си виждал преди; виждаш по-ясно проблемите им; нахлуваш в техния свят, почувстваш дори аромата на кухнята им. 

В крайна сметка – най-печелившата инвестиция е в емоциите от приключението!

Това каза в интервю за БГНЕС журналистът, автор на документални филми и продуцент Веселин Гарабитов. С него разговаряме за първата му авторска книга „Да преоткриеш света“. Книгата е плод на пътешествията на автора в екзотични страни и места като Мароко, Занзибар, Тайланд, Йордания, Индия, Майорка, Малта, Санторини, Израел, Оман, Дубай и Обединените арабски емирства.

Увлекателният разказ изобилства както с богата историческа и географска информация, така и с любопитни факти, като например: коя е единствената католическа катедрала, която гледа към Мека, как от бижута са направени сферите на Кутубията в Маракеш, кой е най-добре запазеният до днес римски град, как са оцелели древните мозайки в Мадаба, къде Йехова е показал на Мойсей Обетованата земя и как шумерските митологични епоси свързват извора на живота Уади Шааб с първите богове на планетата.

Читателят тръгва с Веселин Гарабитов по пътя на страданието Виа Долороса, пренася се в света на бедуините и пясъчните дюни на Вади Рам, поема на пътешествия, с които да преоткрие света.

Книгата е богато илюстрирана със снимки на автора, има и QR-код към канала му в YouTube, където може да се видят документални филми от тези пътувания.

„Книгата стана случайно. Тя се роди на път за Венеция в началото на декември 2023 г., когато си дадох сметка, че мога да събера текстовете на моите 9 документални филма, и да вися какво ще се получи. Работата по книгата отне 3-4 месеца, внимателно подбрахме и снимките, които да включим в нея. С моя издател кандидатствахме по програма на Министерството на културата, и след около година книгата видя бял свят“, разказва авторът. 

Никога не съм вярвал, че ще посрещна рождения си ден в кратера на вулкан – на Санторини в Гърция, нито пък че ще посрещна Нова година в Делхи, Индия; много исках да видя Петра в Йордания – усещането, си на живо в град, виждан само по телевизията, е уникално, допълва Гарабитов. 

Най-впечатлен, обаче, авторът остава от град Джераш в Северна Йордания, който е  един от най-добре запазените градове от римската епоха в Близкия изток. „Да крачиш по плочи, поставени преди над 2000 години, е наистина уникално. Като си представиш, че там са ходили легиони, водили са се битки на арената, къпали са се в минералния извор, - почти същото се случва и сега, и си даваш сметка, че психологията на хората не се променя чак толкова много, променя се бита им. Дори в музеите – когато се докоснеш до статуи на 15 хиляди години, усещаш зараждането на цивилизациите“, разказва авторът. 

Информацията към читателя на книгата е много внимателно подбрана и проверена, завършва пътешественикът. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон