„Няма да толерираме никакви заплахи за териториалната цялост, суверенитета и конституционния ред на тази страна. Всякакви опити за разделяне на страната са неприемливи“, каза Калас, обръщайки се към войниците на EUFOR, военната мисия на ЕС в БиХ, която също има изпълнителен мандат от ООН да гарантира стабилността на страната чрез използване на сила.
Тя припомни, че ЕС изпрати стотици допълнителни войници в БиХ през март и че EUFOR подкрепя въоръжените сили на страната чрез обучение и подкрепа за разминиране.
„Загрижени сме за тази страна и нейното бъдеще. Подстрекателската реторика и опитите за разделение са опасни, неприемливи и представляват пряка заплаха за БиХ“, заяви Калас пред войниците на EUFOR в лагера Бутмир до летището в Сараево, където са разположени по-голямата част от войските на ЕС.
Отделно, на пресконференция с Калас, босненският мюсюлманин, член на председателството, Денис Бечирович, каза, че в Република Сръбска съществува "трагична илюзия", че може да има ненасилствено разделяне на страната.
"Това е опасна илюзия, която може да доведе до катастрофа", предупреди той.
Сръбският член на председателството Желка Цвиянович отхвърли обвиненията срещу администрацията на Додик, като настоя, че тя се стреми към "диалог".
"В Република Сръбска не се случва нищо, което да има за цел разрушаването на териториалната цялост на Босна и Херцеговина", заяви Цвиянович.
Босна е кандидат за членство в ЕС, но политическата ситуация не позволява приемането на законите, необходими за започване на преговори.
Като част от посещението си в Западните Балкани върховният представител на ЕС посети Тирана по-рано днес, 8 април. Там тя се срещна отделно с албанския президент Байрам Бегай и премиера Еди Рама. По този повод тя изтъкна, че Албания е силен партньор на ЕС и че като член на НАТО е напълно съобразена с външната политика и политиката на сигурност на Съюза.
На 7 април тя посети Подгорица, където се срещна с министър-председателя Милойко Спаич, а в Цетине с президента на Черна гора Яков Милатович. По този повод той потвърди решимостта на Черна гора да направи всичко, за да бъде готова за членство в ЕС до 2028 г.
Калас заяви в Подгорица, че е загрижена за регионалната стабилност и обяви, че това ще бъде обсъдено по време на посещението ѝ в Сараево. Тя каза още, че нормализирането на отношенията между Белград и Прищина е важно.
По време на изслушването си за утвърждаване като върховен представител на ЕС по външната политика Калас обеща да работи за превръщането на разширяването на ЕС в реалност.
Шест държави от Западните Балкани – с изключение на Косово – както и Украйна, Молдова, Грузия и Турция са кандидати за членство в блока. | БГНЕС