Милена Цанова: Колкото повече практика имат студентите, толкова повече ще искат да работят като медицински сестри - ВИДЕО

„Надявам се повече хора да дойдат да работят, защото в крайна сметка ние като остареем, трябва някой да ни смени“, заяви сестра Цанова.

В обучението на студентите, които учат за медицински сестри, трябва да има повече практика. Теорията трябва да върви паралелно с практиката, защото колкото повече работят, толкова повече ще искат да работят. 

Удовлетворението, което изпитваш от това, което правиш – помощта, която оказваш на хората, е най-големият подарък, който може един медицински специалист да изпита. 

Това заяви в интервю за БГНЕС Милена Цанова, медицинска сестра в Клиниката по кардиология на УМБАЛ „Токуда“ 

С Милена Цанова, която от 15 години работи като медицинска сестра, 7 от които в Клиниката по кардиология, разговаряме за престижа на тази толкова благородна професия и откога датира кадровата криза. 

Онова, което я е мотивирало да стане медицинска сестра, е да помага на хората. „Да виждаш радостта от това, което правиш и когато успееш да спасиш един човешки живот“, допълни тя. 

Цанова сподели, че работата на медицинската сестра и акушерката е изключително натоварваща. „Всички знаем, че има недостиг на такива кадри, но смятам, че много млади хора, ако дойдат да видят какво е удоволствието от това, което работиш, ще решат да го работят“, каза тя и отбеляза: 

„Навсякъде има натоварване, но удовлетворението, което изпитваш от това, което правиш – помощта, която оказваш на хората, всъщност, е най-големият подарък, който може един медицински специалист, без значение какъв, да изпита.“ 

На въпроса откога датира проблемът с недостига на кадри, сестра Цанова отговори, че той е от доста време. „Бих казала, че поне аз съм го усетила от 7-8 години. В последните години е доста по-наболял, защото младите хора се преориентират. Може би недостатъчно като бройка желаят да практикуват тази професия, макар че тя е страхотна, ако се замислим“, добави тя. 

Медицинската сестра се надява нещата да се оправят, като подчерта, че има различни програми за стимулиране на младите хора. „Надявам се повече хора да дойдат да работят, защото в крайна сметка ние като остареем, трябва някой да ни смени“, заяви сестра Цанова. 

Тя сподели и какви са впечатленията на младите хора, с които работи в болницата и на които оказва съдействие във връзка с тяхната практика. „Техните впечатления са различни. Зависи от интензитета на работа. Има хора, които предпочитат да работят в по-спокойна атмосфера. Специално аз, където работя, е инвазивна работа, с висок темп на работа и според зависи кой предпочита да има повече адреналин в работата си, кой да е в по-спокойна атмосфера, може би това е нещото, което ги мотивира или демотивира след като завършат да дойдат да работят. Може и да имат и други предпочитания и други мотиви, но не са ми ги споделили“, каза още медицинската сестра. 

Попитана смята ли, че трябва нещо да се промени в обучението на медицинските сестри, сестра Цанова отбеляза, че трябва да има повече практика. „Аз съм завършила преди 15 години и там нещата бяха доста по-различни. Но може би практика по време на самото обучение. Теорията паралелно с практиката. Не знам колко точно им е практиката, но смятам, че колкото повече работят, толкова повече ще искат да работят“, подчерта тя. 

Медицинската сестра обърна внимание в доста лечебни заведения и в по-малките градове със сигурност заплащането е недостатъчно за работата, която се извършва. „Но се надявам да се оправят нещата, защото в началото на моята професионална реализация нещата стояха по един начин, сега стоят по друг и може би със сигурност, особено в малките градове, финансовата част е важен критерий“, коментира тя. 

В заключение сестра Цанова отправи призив към всички бъдещи медицински сестри: „Работете със сърце! Учете се от всички – занаят се краде!“ І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон