Митата на Тръмп изпаряват шансовете за среща със Си Дзинпин

Откакто встъпи в длъжност през януари, вълната от мита на Тръмп, насочена както срещу приятели, така и срещу врагове, разтревожи дипломатите и доведе световните пазари до ръба на финансов срив.

Със своя щурм от мита върху китайски стоки президентът на САЩ Доналд Тръмп подпали връзките с Пекин и вероятно е унищожил всяка надежда за среща с колегата си Си Дзинпин в близко бъдеще, смятат анализатори.

Откакто встъпи в длъжност през януари, вълната от мита на Тръмп, насочена както срещу приятели, така и срещу врагове, разтревожи дипломатите и доведе световните пазари до ръба на финансов срив.

Спирането на по-нататъшните увеличения за повечето страни успокои нервите - поне засега - но облекчение за Китай, обвинен от американския лидер, че се опитва да „прецака“ Вашингтон, няма.

Към напрежението се прибавят и преговорите между двете суперсили по международни въпроси като изменението на климата и опиоидната пандемия, които изглежда са в застой.

„При управлението на Тръмп китайско-американските връзки са потънали в най-лошото състояние, ако не се стигне до доста голям въоръжен конфликт“, казва Ши Инхун, директор на Центъра за американски изследвания в Китайския университет „Ренмин“ в Пекин.

„Тръмп извади кинжала си срещу Китай със скорост, която надхвърли представите на много хора“, добави той.

Съединените щати вече налагат мита от 145% върху много продукти, внасяни от Китай, като кумулативните мита върху някои стоки достигат зашеметяващите 245%. Пекин определи ответна такса от 125% върху стоките, внасяни от САЩ.

Отношенията между САЩ и Китай се намират в „състояние на икономическа война“, заяви пред АФП Сюзън Торнтън, която беше изпълняваща длъжността първи дипломат на САЩ за Източна Азия по време на първата администрация на Тръмп.

„Китай разглежда заявеното от Тръмп намерение да... издигне „стена от мита срещу Китай“ като незаконно и представляващо екзистенциална заплаха“, заяви Торнтън, която сега е старши научен сътрудник в Китайския център „Пол Цай“ в Йейл.

Само преди няколко седмици многобройни източници сочеха, че Пекин и Вашингтон обмислят среща на четири очи, която да съвпадне с рождените дни на двамата лидери през юни. Но последните събития на практика оставиха тези планове без резултат.

„Грубото и неразумно“ поведение на Тръмп е направило разговорите през първата половина на годината „много малко вероятни“, според У Синбо, директор на Центъра за американски изследвания към университета „Фудан“ в Шанхай.

Розмари Фут, професор и старши научен сътрудник във факултета по политика и международни отношения на Оксфордския университет, обясни, че Пекин „ще иска да гарантира, че ще има някакви политически резултати и че Си ще бъде третиран с уважение“.

Тръмп подходи към търговския конфликт с типичната смесица от ласкателства, очерняне и бомбастични думи - упрекна Китай в „липса на уважение“, като същевременно нарече Си „умен човек“ и говори за бъдеща търговска сделка.

Али Уайн, старши съветник в мозъчния тръст International Crisis Group, заяви, че нито Тръмп, нито Си „ще искат да предадат посланието, че са отстъпили пред другия“.

По думите му „най-вероятен стимул“ за разговори би бил сценарий, при който и двамата биха могли да претендират за победа - Тръмп с готовността си да продължи да засилва икономическия натиск, а Си - като покаже устойчивостта на Китай.

Рана Митер, професор по отношенията между САЩ и Азия в Харвардското училище „Кенеди“, заяви, че срещата на върха между Тръмп и Си е „все още напълно възможна“, като се позова на главозамайващия обрат на непостоянния американски лидер от заплаха за война срещу Северна Корея през 2017 г. до среща с Ким Чен Ун през следващата година.

„Пекин няма да се съгласи да се срещне, ако изглежда, че отстъпва на САЩ, така че вероятно ще е необходима дипломация зад кулисите“, каза Митър.

Други анализатори отбелязмат, че пламенната реторика на Тръмп и унищожителните мита вероятно са провалили преговорите. При неговия предшественик Джо Байдън Вашингтон и Пекин поддържаха диалог по кризата с фентанила, изменението на климата и други въпроси.

„Доколкото мога да кажа, тези канали сега са умъртвени и това затруднява подготовката на почвата за такава среща на върха“, посочи Фут от Оксфорд.

Отхвърлянето с лека ръка от Тръмп на китайските усилия за ограничаване на износа на прекурсори на фентанил и отричането на климатичните промени означава, че пространството за диалог на по-ниско ниво на практика вече е изчезнало.

В официални изказвания Китай осмива митата на Тръмп като „игра на числа“ и „шега“ без икономически ползи.

Пекин също така се опита да се представи като защитник на справедливата търговия и стабилността пред лицето на неоправдания „тормоз“ от страна на САЩ.

Експерти заявиха, че Китай все пак може да усети възможност пред лицето на икономическата касапница на Тръмп.

„Колосално зле обмисленото масово отдалечаване на Тръмп от други държави може да означава по-голяма възприемчивост за контактите на Китай“, предупреди Торнтън от Йейл. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон