Русия заяви, че налагането на широкообхватни мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп показва незачитане на основите на международната търговия.
Наказателните мита на Тръмп за десетки икономики влязоха в сила в сряда, включително над 100% за Китай, като Пекин обеща „решителни“ действия в засилващата се търговска война, която предизвика нова паника на пазарите.
Русия задълбочи икономическите и политическите си връзки с Китай, откакто започна офанзивата си в Украйна преди три години, но също така настоява за сближаване с Вашингтон и се надява западните санкции да бъдат отменени.
Налагането на митата нарушава основни правила на Световната търговска организация (СТО) и „показва, че Вашингтон вече не се смята за обвързан с нормите на международното търговско право“, заяви говорителката на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от АФП.
Москва е предпазлива в критиките си към политиките на Тръмп, откакто той се завърна в Белия дом през януари, надявайки се, че може да го убеди да застане зад мирно споразумение за Украйна, което е от полза за Русия.
Но през последните дни официални лица изразиха известна загриженост от спада на цените на петрола - от решаващо значение за публичните финанси на Москва - откакто Тръмп започна своята мита.
„Всяко сътресение в световната икономика, заплашващо със забавяне на растежа и общ спад на потреблението, има негативна перспектива за много глобални процеси“, каза Захарова.
„Ситуацията поражда още по-сериозна загриженост, когато става дума за две от най-големите световни икономики“, добави тя.
Ръководителят на руската централна банка Елвира Набиулина също нарече разрастващата се търговска война „значителен риск“, и посочи, че са в ход „тектонични промени в световната търговия“.
„Все още е много трудно да се прецени докъде ще доведат те в световната икономика и как ще се отразят на Русия. Това е нов значителен риск, който трябва да вземем предвид“, каза тя по време на изслушване на руски парламентаристи. | БГНЕС