Гигантът в областта на компютърните чипове Nvidia отново се оказа в центъра на напрежението между САЩ и Китай по отношение на търговията и технологиите, пише Би Би Си.
Главният изпълнителен директор на Nvidia Дженсън Хуанг отлетя за Пекин, за да се срещне с високопоставени китайски държвани служители, точно след като САЩ наложиха допълнителен контрол върху износа на чипове на компанията.
Базираната в Калифорния компания ще се нуждае от лицензи, за да изнася своя чип H20 AI за Китай - ход, който според Министерството на търговията на САЩ има за цел да защити "националната и икономическата сигурност". От Nvidia заявиха, че федералните служители са им казали, че изискването ще бъде в сила за "неопределено бъдеще".
Но защо компанията е толкова ключова в надпреварата за надмощие в областта на изкуствения интелект между САЩ и Китай?
Какво представлява Nvidia?
Nvidia разработва усъвършенствани чипове или полупроводници, които се използват в генеративния изкуствен интелект. Генериращият изкуствен интелект може да създава ново съдържание от подкана на потребителя, като например ChatGPT.
През последните години рязкото нарастване на световното търсене на чипове за изкуствен интелект доведе до превръщането на Nvidia в една от най-ценните компании в света. През ноември Nvidia за кратко измести Apple като най-голямата компания в света по пазарна капитализация.
Тъй като чиповете ѝ се смятат за изключително важни за напредъка в областта на генеративния изкуствен интелект, последователните администрации на САЩ внимателно проверяват отношенията на Nvidia с Китай.
Вашингтон се надява, че засиленият контрол върху износа ще забави развитието на усъвършенствани чипове за изкуствен интелект в Китай - особено използването им от китайската армия - и ще осигури предимство в конкуренцията с Пекин в областта на изкуствения интелект.
Защо Тръмп акцентира върху чиповете H20 на Nvidia?
Ограниченията на САЩ върху продажбата на чипове на Nvidia в Китай не са нови.
През 2022 г. администрацията на Джо Байдън наложи експортен контрол върху продажбата на усъвършенствани полупроводници на Китай. Nvidia специално разработи чипа H20, за да се съобрази с тези съществуващи ограничения.
По-мощен чип на Nvidia, H100, вече беше забранен за продажба в Китай.
Неотдавнашната поява на DeepSeek, китайска компания за генеративен изкуствен интелект, обаче предизвика нови опасения в САЩ, че дори по-малко мощни чипове могат да доведат до значителни технологични пробиви.
DeepSeek твърди, че може да работи толкова ефективно, колкото и други приложения като ChatGPT, използвайки по-малко усъвършенствани чипове.
Сега търсенето на чиповете H20 на Nvidia се увеличава сред китайски технологични компании като Tencent, Alibaba и ByteDance, компанията майка на TikTok.
Тези компании имат неизпълнени поръчки за чиповете. Но тъй като не е предвиден гратисен период за налагане на новите ограничения, Nvidia очаква да претърпи загуби в размер на 5,5 млрд. долара от тези поръчки, които вече не може да изпълни.
Чим Лий, старши анализатор в Economist Intelligence Unit в Пекин, заяви пред Би Би Си, че в Китай се разработват алтернативни чипове за изкуствен интелект от компании като Huawei.
Въпреки че в момента те се разглеждат като по-лоши от тези на Nvidia, ограниченията на САЩ могат да накарат Китай да се съсредоточи върху разработването на по-добри чипове.
"Това ще постави предизвикателства пред китайската сцена на изкуствения интелект, но няма да забави масово развитието и внедряването на изкуствения интелект в Китай", добави Лий.
Защо главният изпълнителен директор на Nvidia е в Китай?
Китай е важен пазар за Nvidia. На втората по големина икономика в света се падат 13% от общите продажби на компанията през миналата година, въпреки че това е далеч по-малко от САЩ, на които се падат почти половината.
Моментът на пътуването на Хуанг се разглежда като опит да се подкрепи бизнесът на Nvidia в Китай въпреки поредните ограничения.
По време на срещата си в Пекин с Рен Хонгбин, ръководител на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия, Хуанг заяви, че се надява "да продължи да си сътрудничи с Китай".
"Файненшъл таймс" съобщи, че пътуването на Хуанг до Китай е включвало и среща с основателя на DeepSeek, Лян Уенфън.
Отделно от това високопоставеният китайски държавен служител Хе Лифенг е казал на Хуанг, че "потенциалът за инвестиции и потребление на китайския пазар е огромен".
По време на разговорите с кмета на Шанхай Хуанг е заявил, че е ангажиран с китайския пазар.
Как контролът върху износа ще се отрази на конкуренцията между САЩ и Китай?
Контролът е част от целта на Вашингтон да премахне рисковете по веригите за доставки на модерни технологии от Китай и да върне повече производство на полупроводници в САЩ.
Тази седмица Nvidia обяви планове за изграждане на сървъри за изкуствен интелект в САЩ на стойност до 500 млрд. долара. По-късно президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че преизбирането му е довело до решението на Nvidia.
А през март тайванският гигант TSMC, който произвежда чиповете на Nvidia, обяви, че ще инвестира допълнителни 100 млрд. долара в модерни производствени мощности в Аризона.
Гари Нъг, старши икономист в Natixis, заяви пред Би Би Си, че световните технологии все повече се поляризират между "две системи", едната от които е доминирана от САЩ, а другата - от Китай.
"В този смисъл технологиите ще бъдат по-малко глобални и ще подлежат на повече ограничения". | БГНЕС