Папа Франциск е пожелал да бъде погребан в базиликата „Санта Мария Маджоре“ , в която през 967 г. папа Адриан ІІ тържествено освещава българската азбука и богослужебните книги на славянобългарски език, предаде БГНЕС.
Папа Франциск почина на 88-годишна възраст, след като 12 години оглавяваше Римокатолическата църква. Със смъртта му се задейства старинната процедура за избор на нов папа.
Какво представлява папата като институция?
Папата е върховният духовен водач на Католическата църква. Католиците вярват, че той е пряк наследник на апостол Петър – най-близкия ученик на Исус Христос. Затова папата притежава пълна власт над църквата и е източник на авторитет за около 1.4 милиарда католици по света.
Докато много вярващи черпят насоки от Библията, учението на папата също играе водеща роля в оформянето на вярата и практиките на църквата. Само римокатолиците признават папската власт – други християнски деноминации като протестанти и православни не я приемат.
Папата живее във Ватикана – най-малката независима държава в света, заобиколена от Рим. Той не получава заплата, но всички негови разходи се покриват от Ватикана.
Какво следва след смъртта на папата?
Папските погребения традиционно са били пищни, но Папа Франциск одобри по-проста церемония, пише Би Би Си.
Вместо три ковчега от кипарис, олово и дъб, както е било обичайно, той избра обикновен дървен ковчег с цинкова облицовка.
Той също така отмени излагането на тялото върху платформа в базиликата „Свети Петър“. Опечалените ще могат да му отдадат почит, докато тялото остава в ковчега с отворен капак.
Франциск ще бъде първият папа от над век, който ще бъде погребан извън Ватикана – в базиликата „Санта Мария Маджоре“, една от четирите главни папски базилики в Рим.
Кой избира новия папа?
Изборът се извършва от Колегията на кардиналите – висшите духовни лица в църквата, назначени лично от папата. В момента има 252 кардинали, като 138 от тях са под 80 години и имат право да гласуват.
Как протича изборът – т.нар. конклав?
След смъртта на папата кардиналите се събират във Ватикана. Конклавът се провежда при строга секретност в Сикстинската капела, прочута с фреските на Микеланджело. Кардиналите гласуват, докато не бъде избран нов папа – процес, който може да отнеме дни, а в миналото – дори седмици или месеци.
Единственият знак за напредъка е димът от изгаряните бюлетини. Черният дим означава, че няма избран папа. Белият дим – че вече има нов глава на църквата.
Как се съобщава изборът?
Обикновено до час след появата на белия дим новоизбраният папа излиза на балкона на „Свети Петър“, където е обявен с латинските думи Habemus Papam – „Имаме папа“. След това се представя с избраното от него папско име.
Кой може да стане папа?
На теория – всеки мъж, покръстен в католическата вяра. На практика – почти винаги изборът пада върху кардинал. Папа Франциск беше първият папа от Южна Америка, но историята показва, че изборът най-често е европеец – особено италианец. От общо 266 папи досега, 217 са били родом от Италия. | БГНЕС