С Доналд Тръмп обратно в Белия дом никога не знаеш какво ще получиш. Ще се скара ли на чуждестранен лидер? Ще разтърси ли световните пазари? Ще отмъсти ли на враговете си?
Зад хаоса на първите му 100 дни като президент обаче има една постоянна величина – Тръмп изтласква президентската власт в САЩ до почти имперски граници.
„Мисля, че вторият мандат е просто по-могъщ“, заяви 78-годишният републиканец по време на неотдавнашно събитие. „Те го правят, когато кажа да го направят, те го правят, нали?“, възкликна той.
Тръмп е воден от чувството на недоволство, останало от неорганизирания му първи мандат, който завърши с позорните размирици в Капитолия на САЩ през 2021 г. след поражението му на изборите от Джо Байдън.
И макар че Тръмп освободи стотици от тези нападатели от затвора още в първия ден от завръщането си на поста, той не проявява никаква милост, когато става въпрос за укрепване на властта в Белия дом.
„Тръмп 2.0 е много по-авторитарно мислещ и авторитарен в действията си от Тръмп 1.0“, каза политическият историк Мат Далек от университета „Джордж Вашингтон“.
Тръмп също така засили усещането за едно безкрайно риалити шоу, в което той е звездата, тъй като почти ежедневно подписва укази и отговаря на въпроси на репортери в Овалния кабинет.
Тази поредица от заповеди предизвика безпрецедентна атака срещу крайъгълните камъни на американската демокрация и срещу световния ред.
„Със сигурност не сме били свидетели на такава продължителна атака за премахване на конституционните гаранции в днешно време“, добави Далек.
Безочлив
Противоречиво подпомаган от Илон Мъск, най-богатият човек в света, Тръмп започна започна кампания за унищожаване на федералното правителство, което смята за част от либералната „дълбока държава“.
Той се позовава на вековен военен акт, за да депортира мигранти в мегазатвор в Салвадор. Същевременно предупреждава, че следващите могат да бъдат граждани на САЩ.
Той се изправи срещу съдиите и наложи поредица от наказателни споразумения на адвокатски кантори, участвали в предишни наказателни или граждански дела срещу него.
Спря се с медиите, които все още нарича „враг на народа“, и ограничи достъпа на новинарските агенции, които го отразяват в Белия дом.
Започна и идеологическа чистка, съкращавайки програмите за многообразие, насочи се към университетите и дори се постави начело на престижен център за изкуства.
Конгресът на САЩ, който би трябвало да упражнява върховен контрол върху държавната хазна, е оставен настрана. Републиканците подкрепиха завземането на властта, докато смазаните демократи се опитваха да дадат отговор.
„Всички се страхуваме“, заяви наскоро сенаторът републиканец Лиза Мърковски.
„Президентът изглежда безразличен към официалните – дори конституционни – проверки на властта му“, посочи Барбара Триш, професор по политически науки в колежа Гринел.
На външната сцена Тръмп предяви териториални претенции към Гренландия, Панама и Канада – утвърждавайки сфера на влияние, която повтаря експанзионистичния уклон на руския президент Владимир Путин.
Междувременно американският държавен глава е подкрепян от двор от истински вярващи. Помощници с често крайни възгледи, като министъра на здравеопазването Робърт Кенеди, който е скептик по отношение на ваксините, се редуват да го хвалят на заседания на кабинета.
„В сравнение с първия мандат, президентът изцяло се е обградил с помощници, които не само улесняват, но в някои случаи и катализират безочливите му властови ходове“, допълни Триш.
Инстинктивно
Но завръщането на Тръмп подчерта някои познати теми.
Той приключва първите си три месеца с рейтинг на одобрение, който е доста по-нисък от този на всички други президенти след Втората световна война, с изключение на самия него през първия му мандат, според Gallup.
И има признаци на същия нестабилен лидер, който светът видя между 2017 и 2021 г.
Бурният телевизионен срив на Тръмп в Овалния кабинет с украинския президент Володимир Зеленски – подтикнат от вицепрезидента Джей Ди Ванс – дълбоко разтревожи съюзниците, които вече бяха обезпокоени от неговия завой към Русия.
След това въведе мащабни глобални мита, само за да отмени много от тях, след като световните пазари се оказаха единствената реална спирачка на властта му.
На въпроса как е стигнал до едно от решенията си за митата Тръмп отговори: „Просто инстинктивно“.
Въпросът сега е дали президентът на САЩ, който в един момент се нарече „крал“ в своята платформа Truth Social, ще бъде готов да се откаже от властта.
Неотдавна Тръмп заяви, че когато многократно споменаваше за трети мандат, противоречащ на Конституцията, той „не се е шегувал“. | БГНЕС, АФП