Цветелина Пенкова, първи заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) в Европейския парламент и евродепутат от България, ръководи официалната делегация на ITRE в Мюнхен, Германия. Делегацията се състои от единадесет членове на Европейския парламент, представители на пет политически групи от девет държави. Делегацията проведе редица срещи като се фокусира върху енергийни проекти, научни изследвания и иновации, аерокосмически технологии, стартиращи компании и автомобилната индустрия.
„За мен е отговорност да ръководя делегация на Европейския парламент от Комисията по промишленост, изследвания и енергетика, с която пряко участваме в изработването на политики, свързани се енергетиката, иновациите и индустриалната конкурентоспособност на ЕС“, заяви Цветелина Пенкова. „Участието ни е не само в полза на Европа, но и от стратегическо значение за България – нашата страна има потенциала да бъде водеща в новата вълна на технологично развитие“.
Делегацията започна с посещение в Центъра за изследвания и иновации на „BMW“ – едно от най-модерните звена за развойна дейност в автомобилната индустрия, където се намира и най-големият автомобилен симулатор в света. Евродепутатите обсъдиха с представители на компанията теми, свързани с дигитализацията, мобилността, развитието на водородните и електрическите превозни средства и предизвикателствата пред автомобилната индустрия в контекста на наскоро представената Чистата индустриална сделка.
„Трансформацията на автомобилния сектор е от ключово значение за задържане и създаване на нови висококвалифицирани и високоплатени работни места“, подчерта Пенкова. „За България това означава възможност да привлече нови инвестиции, да разшири производствения си капацитет в сектора и да развие нови умения на работната сила в страната“.
След посещението в „BMW“ делегацията се срещна с представители на „Max Planck Society“ – водеща научноизследователска организация в Европа. „Max Planck Society“ впечатли с високата международна ангажираност – 57% от учените са чужденци, а иновационната платформа „Max Planck Innovation“ вече създава стартъпи с глобален потенциал. Обсъдени бяха приоритетите в областта на научно-развойната дейност и иновациите, сътрудничеството в рамките на програмата „Хоризонт Европа“ и бъдещото европейско законодателство в сферата на научните изследвания.
„Науката е гръбнакът на всяка конкурентоспособна икономика. Нужно е не само да инвестираме в научни изследвания, но и да създадем условия за реализация на тези иновации в индустрията. Това е залог за устойчивото развитие на ЕС и за просперитета на държави като България, в които има огромен неизползван потенциал“, коментира Пенкова.
По време на посещението си в Мюнхен, Делегацията на Европейския парламент се запозна отблизо и с енергийните разработки и проекти, които ще гарантират на европейските граждани достъпна и сигурна енергия в следващите години.
Те се запознаха и с първия стартъп, произхождащ директно от изследователския институт на „Max Planck“ – „Proxima Fusion“, който разработва иновативни термоядрени реактори. Посещението на Центъра за лазерни приложения към университета в Мюнхен „Marvel Fusion“ ясно демонстрира амбициите на Европа да бъде лидер в развитието на лазерно задвижван ядрен синтез като устойчива енергийна алтернатива. Членовете на Делегацията обсъдиха предизвикателствата пред „deep tech“ стартъпите - сред които нуждата от висококвалифицирани кадри и достъпа до финансиране.
Цветелина Пенкова подчерта: „Имаме нужда от развитие на ядрено-енергийните технологии, защото вече имаме изградени специалисти и добре развита индустриална база в сектора, както в България, така и в цяла Европа.“
Срещите с „Marvel Fusion“, „Siemens Energy“ и „Max Planck Innovation“ още веднъж подчертаха колко ключово е тясното сътрудничество между научната общност, индустрията и институциите за постигане на технологичен и енергиен суверенитет на ЕС. Според Пенкова „ЕС ще създава повече възможности, за да задържим своите таланти в България и в Европа.“ В този контекст тя допълни, че „България е лидер в този отрасъл и трябва да надгражда и модернизира своята ядрена енергетика с нови мощности!“
Делегацията посети „UnternehmerTUM“ – водеща платформа за насърчаване на технологичното предприемачество и стартиращите компании. Там бяха представени новаторски решения в областта на изкуствения интелект, квантовите технологии и ядрената енергия. Организацията е подкрепена от Европейския инвестиционен фонд и развива над 100 европейски високотехнологични стартиращи компании годишно.
„Радвам се, че през изминалия мандат с екипа ми създадохме първото европейско законодателство за стартъпи. Виждайки как този сектор се развива в ЕС, съм напълно убедена, че законовата рамка, която създадохме, наистина ще помогне за растежа на стартиращите предприятия.“, изтъкна още Пенкова.
В края на посещението евродепутатите проведоха среща с представители на Европейския патентен офис. Подчертана бе пряката корелация между развитието на иновациите, които след това да доведат до изобретения и продукти на реалния пазар и необходимостта от патенти. Модерната индустрия трябва да се гради на база на интелектуална собственост и патенти, за да бъдат защитени както европейските иноватори, така и техните изобретения.
„Унитарният патент, който е в сила от 2023 г., е общоевропейски патент, който защитава изобретенията в целия ЕС. Това беше невъзможно преди неговото въвеждане и често нашите изследователи не можеха да защитят изобретенията си заради големите разходи. Колегите от Европейския патентен офис изразиха становището, че новият патент прави така, че разходите за иноваторите да падат почти двойно. Това създава реални условия за растеж и за развитие на стартъпите“, заключи Пенкова.
В най-големия немски изследователския здравен център „Helmholz Munich“ Делегацията от Европейския парламент се запозна множество проекти, съсредоточени върху ранната диагностика, превенция и различни методи на лечение. „Здравеопазването се превръща във важен приоритет на европейските политики. Ще работим за повече европейско финансиране и за насърчаване на общоевропейско ниво на ранно диагностициране на разпространени болести и състояния, като например диабет тип 1“, заяви Пенкова.
Посещението на делегацията в Мюнхен е част от по-широките усилия на Европейския парламент да подготви законодателна основа за предстоящите трансформации в енергийния и индустриален сектор, както и за бъдещето на научните изследвания в ЕС.
За контакт с Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП:
https://www.socialistsanddemocrats.eu/ | БГНЕС