Боснеската столица Сараево днес отбелязва 33 години от началото на обсадата й, най-дългата в историята на един град, предаде БГНЕС.
Сараево бе в пълна обсада 1423 дни. По това време сръбските сили убиха над 11 000 души, а 350 000 души бяха изложени на всекидневен терор, както от войската на бившата югоармия, така и от силите на боснеските сърби, командване от генерал Ратко Младич и Радован Караджич.
Срещи жителите на града бяха използвани всички видове оръжия от околните хълмове на Сараево, припомня новинарският портал "Патрия". По данни на Центъра за изследване и документация само в Сараево са загинали над 97 000 души. Според Демографската служба на Хагската прокуратура техният брой е 105 000 души.
Трибуналът за военни престъпления в Хага осъди десет членове на армията на Република Сръбска за извършени престъпления в района на Сараево.
Бившият сръбски диктатор Слободан Милошевич също беше обвинен от Трибунала в Хага за престъпленията, извършени в Сараево, но той почина по време на процеса през март 2006 г.
Биляна Плавшич, бившият президент на Република Сръбска, се призна за виновна за участие, наред с други неща, в престъпленията в Сараево, след което беше осъдена на 11 години затвор от Хагския трибунал.
Международният наказателен трибунал за бивша Югославия осъди Станислав Галич, бивш командир на Сараевско-румънския армейски корпус, на доживотен затвор за тероризиране на гражданите на Сараево. Драгомир Милошевич, наследникът на Галич начело на Сараевско-Румънския корпус на ВРС, беше осъден на 29 години затвор.
За тероризиране на цивилни в Сараево със снайперски и артилерийски атаки, наред с други неща, бившият президент на РС и военен лидер на ВРС Радован Караджич беше осъден на доживотен затвор.
Генерал Ратко Младич също получи доживотна присъда. Трибуналът в Хага разкри, че Сараевско-румънския корпус умишлено е атакувал цивилни.
През лятото на 1995 година силите на Ратко Младич и на Радован Караджич извършиха най-голямото престъпление след Втората световна война в Сребреница и Горажде. Там бе извършен геноцид над десетки хиляди души. I БГНЕС