Родопчани: Гърция нарочно не отваря пункта при Рудозем

Целенасочено и преднамерено Гърция прави всичко възможно този пункт да не заработи толкова години подред.

Гръцката страна прави всичко възможно да не отвори граничния пункт при Рудозем, въпреки че самата тя е поела ангажимент да го отвори още преди 29 години, се казва в репортаж на БГНЕС от региона.

Вече седмици наред заради затворения път от Рудозем до Ксанти родопчани протестират с искане за отваряне на Беломорския проход, а кметът на рудоземското село Чепинци Риза Брахимбашев изпрати официално писмо до премиера Росен Желязков, както и до министри, народни представители, евродепутати с искане за яснота кога ще бъде отворена новата пътна връзка между България и Гърция.

Кметът Риза Брахимбашев заяви пред БГНЕС, че за жителите на селото и региона пунктът е важен и има историческа стойност, защото проходът е бил използван векове наред. Самият той познава 80-годишни жители на Чепинци, които цял живот са мечтали той да бъде отворен отново.

„Пунктът е нашата беломорска врата. Той е врата и към останалия свят. След като беше затворена нашата граница, след затварянето на прохода, Чепинци остана последна спирка на път без изход. Ако проходът бъде отворен, това означава Чепинци да се отвори към останалата част на света“, обясни кметът.  

Политикът и предприемач Тодор Батков-син обяви пред БГНЕС, че в четвъртък, 10 април, собственоръчно ще премахне огражденията на пункта.

Отварянето на пункта е заложено в спогодба, подписана през 1995 г. и влязла в сила през 1996 г. между правителствата на България и Гърция. Тя касае основно ползването на водите на река Места. Документът е със срок на действие до 2031 г.

И до този момент Гърция не си е изпълнила ангажиментите по междуправителствения договор за водите на река Места, тъй като в замяна на 29% от обема на водосбора на река Места, Гърция поема ангажимент да отвори три КПП – Гоце Делчев, Рудозем и Златоград.

Рудозем до ден-днешен не е отворен – 29 години след началото на прилагането на договора и над 30 години след подписването му, което за мен е скандално и е необяснимо защо държавата не прави нищо по въпроса вече толкова години, отбеляза Батков. Още една клауза по тази спогодба не е спазена - да бъде направено измерване на приблизителния годишен водосбор на река Места в срок от 1 година след подписването на договора, на базата на което да се изчислят тези 29%, които Гърция получава. По думите му докато не се изпълни това измерване, България се съгласява да не извършва никакви инвестиции по течението на река Места. А в резултат на това, че не е направено измерването, Гърция получава не 29% от водите на река Места, а 90%.

Пунктът край Рудозем е напълно готов. Обаче на пътя преди пункта има свлачище от камъни, но в писмо до Министерството на външните работи Гърция е потвърдила, че е готова веднага да отвори пункта. Над нас има и горски път, който също е затрупан, и по него не може да се мине дори и пеша. Това говори, че целенасочено и преднамерено Гърция прави всичко възможно този пункт да не заработи толкова години подред, каза още Батков.

Точно на границата между България и Гърция, на пътя, има желязна ограда, което е абсолютно забранено според правилата на Шенген. Спокойно може да се каже, че това е една нова „Желязна завеса“, само че между две европейски държави с отлични отношения помежду си, допълни предприемачът. Само ден по-късно гръцката страна премахна телената ограда, но остави другите заграждения.

При другите гранични пунктове с Гърция хората могат спокойно да си минават за Гърция – пеша или с коли, няма никакъв проблем. Проблемът е само тук, на Елидже – слушаме само оправдания, че пътят нямал Акт 16. А иначе гърците нямат проблем ние, българите, да си харчим парите по техните курорти, каза още Батков.

Очевидно гръцкото правителство очаква да се сключи нова спогодба за водите на река Арда. Обаче, много хора в България са абсолютно против гърците да ползват нашите води, и дори са готови да се затворят всички КПП, но Арда да бъде ползвана само от България. Сега дори Гърция е заявила желание в спогодбата да бъде заложено, че ще може да ползва водите на реката за 60 години напред и тя да получава по 200 милиона кубика вода от реката на година, кажи-речи безвъзмездно. Но самия факт, че искат договор с толкова дълга продължителност, е скандален, каза още Батков. И припомни, че България и сега изпитва недостиг на вода за пиене и за земеделски нужди. А ако пунктът Рудозем – Елидже бъде отворен, то той ще поеме целия трафик от Пловдив през Рудозем за Гърция, който иначе сега минава през Златоград или Гоце Делчев. Заобикалянето, обаче, коства три часа път на шофьорите.  

В края на март Батков сезира Европейската комисия за затворения път от Рудозем до най-близкото гръцко село след пункта на Елидже – Демерджик /Димарио/.

„На 10 април ще пием кафе в село Демерджик с или без ограда. Ако оградата я има, ще я срежем, ако я няма – ще отидем като цивилизовани нормални хора, граждани на държава-членка на Шенген, на ЕС и на НАТО. Някой трябва да предприеме нещо – 29 години кротуваме. Византийската империя отдавна не съществува, всички в ЕС сме равнопоставени“, възмути се предприемачът. I БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон