Протестиращите сръбски студенти от 14 факултета и колежи от Нови Сад оповестиха критериите за съставяне на експертно правителство и неговите правомъщия, предаде БГНЕС.
Като първи критерий за съставяне на подобно правителство студентите посочиха липсата на всякаква връзка с изпълнителната и законодателната власт. Според тях министрите трябва да бъдат лица, които не са заемали длъжности в изпълнителната или законодателната власт, т.е. такива, които не са заемали политическа длъжност. Този критерий е от ключово значение, за да се осигури политически неутрален подход при вземане на решения, без влияние на партийни интереси и политически натиск. По този начин изборът на министри ще бъде насочен към експертиза, а не към политическа принадлежност”, се казва в позицията на протестиращите срещу режима на президента Александър Вучич в Инстаграм.
Вторият критерий е откъсването от политически партии и движения.
Министрите, според студентите, не трябва да членуват в политически партии, нито да действат в рамките на политически движения, участвали или опитвали да се явят на избори, за да запазят своята независимост при вземането на решения и да предотвратят всякакви политически манипулации. Този критерий има за цел да гарантира, че новите министри се ръководят единствено от интересите на гражданите и професията, а не от интересите на политически организации или определени групи.
Кандидатите за министри трябва да са доказани и признати експерти със значителен опит и постижения в своята област.
„Техните знания и компетенции трябва да бъдат потвърдени чрез съответна академична, професионална и изследователска дейност. Това е единственият начин да се гарантира, че новото правителство ще взема качествени и информирани решения, които ще допринесат за развитието на ключови сектори в обществото“, смятат студентите.
Като четвърти критерий за съставяне на експертно правителство те посочиха познаването на държавната администрация и управленските умения.
„Въпреки че кандидатите не трябва да са политически ангажирани, те трябва да имат достатъчно опит в работата с държавната администрация или подобни институции, за да управляват ефективно министерствата и да предприемат конкретни стъпки за решаване на проблемите“, смятат протестиращите студенти.
Друг критерий е, че министрите трябва да имат морално поведение, висок етичен интегритет и ясни доказателства, че не са участвали в никакви форми на корупция, злоупотреби или неетично поведение, както и да имат подкрепа сред студентите, академичните среди и широката общественост. Този критерий, според студентите, гарантира легитимността на избраните кандидати и доверието на хората.
Експертното правителство трябва да има ясен срок - от 8 до 12 месеца.
„Правителството ще има ясна времева рамка за действие, с мандат, който продължава между 8 и 12 месеца. Този период ще бъде достатъчно дълъг за осъществяване на ключови реформи и постигане на целите, които са поставени като приоритети, но и достатъчно кратък, за да избегне потенциално оставане на власт твърде дълго. Този мандат ще позволи на правителството да се фокусира изключително върху осъществяването на необходимите промени и излизането от настоящата политическа и социална криза, без възможност да прерасне в дългосрочен политически субект“, смятат студентите.
За да се запази независимостта и обективността на министрите, студентите предлагат всички членове на новото правителство да бъдат задължени да дават писмена гаранция, че няма да участват в изпълнението на политически функции в продължение на осем години след приключване на мандата.
Целта на гаранцията е да се гарантира, че членовете на правителството остават фокусирани върху разрешаването на настоящата криза и прилагането на реформи, без политически интереси или амбиции, които биха могли да застрашат техните решения и действия в обществен интерес.
Това също не позволява на членовете на правителството да използват политическата си позиция като трамплин за по-нататъшна политическа кариера, като по този начин се намалява рискът от политически манипулации и нежелани интереси. I БГНЕС