В Западен Китай археолозите са открили десетки мумии с неочакван външен вид – светла кожа, кестенява коса, високи. Всички те са били погребани в пустинята Такламакан, в басейна на река Тарим преди хиляди години, съобщават руски медии. Някои изследователи смятат, че находките могат да показват присъствието на древни кавказки народи в сърцето на Азия много преди нашата ера.
Сега са известни повече от 300 мумии от Тарим. Най-известната е Красавицата Лулан, висока 180 сантиметра жена с тъмнокафява коса, живяла преди около 3800 години. Тялото й е запазено в перфектно състояние, както и придружаващите го вещи: гребен, кошница, постелка.
Друга известна находка е Черченският човек: висок, сивокос, с татуировки по лицето и много гробни вещи. До него дори намериха мумия на бебе със сини камъчета по очите.
Кои са тези хора, все още не е ясно. Сред версиите са тохарите, мистериозен народ, обитавал Средна Азия. Съществуват и хипотези за миграциите на древните индоевропейци. Някои източници, например римският писател Плиний Стари, споменават за хора в Китай „над средния ръст с ленена коса и сини очи“ още през 1-ия век.
Неизвестният произход на мумиите от Тарим поставя под въпрос предишните идеи за изолацията на древен Китай и отваря нов слой от знания за контактите между културите.
По-рано през април стана известно за открити следи от неандерталци в Китай. Откритите артефакти са изработени в стил, характерен за Западна Европа, което също дава основание да се смята, че Изтокът не е бил толкова изолиран, колкото се смяташе досега. | БГНЕС