Тодор Батков-син: Гърция трябва да плаща с пари за използването на българските води, 29 г. Атина не спазва договора

В Конституцията е записано, че водата е изключителна държавна собственост.

Не сме длъжни да подаряваме водите си на Гърция. В цял свят държавата получател плаща на държавата подател за вода. Това заяви в интервю за БГНЕС политик и предприемач Тодор Батков-син. 

С него разговаряме за подписаната през 1995 г. и влязла в сила през 1996 г. спогодба между правителствата на България и Гърция за водите на река Места, която е със срок на действие до 2031 г., както и за изтеклата на 9 юли 2024 г. спогодба от 1964 г., въз основа на което страната ни изплаща на гръцката държава репарации във връзка с Втората световна война под формата на вода от река Арда. 

Батков подчерта, че Гърция не си е изпълнила ангажиментите по междуправителствения договор за водите на река Места, тъй като в замяна на 29% от обема на водосбора на река Места, Гърция поема ангажимент да отвори три КПП – Гоце Делчев, Рудозем и Златоград. 

„Рудозем до ден-днешен не е отворен – 29 години след началото на прилагането на договора и над 30 години след подписването му, което за мен е скандално и е необяснимо защо държавата не прави нищо по въпроса вече толкова години“, каза той и посочи, че и до днес не е спазена клаузата да бъде направено измерване на приблизителния годишен водосбор на река Места в срок от 1 година след подписването на договора, на базата на което да се изчислят тези 29%, които Гърция получава. 

По думите му докато не се изпълни това измерване, България се съгласява да не извършва никакви инвестиции по течението на река Места. А в резултат на това, че не е направено измерването, Гърция получава не 29% от водите на река Места, а 90%. 

„Най-обидното е, че тази вода тече към язовир Тисаврос в Северна Гърция, който произвежда електроенергия за около 500 млн. евро на година. Когато имаме недостиг на електроенергия в България, купуваме обикновено от Гърция на отворения европейски пазар. И какво се получава – те с нашата вода произвеждат ток и ни го продават на нас“, добави Батков. 

На въпроса какви са икономическите щети, той заяви, че по течението на река Места и особено в Гоцеделчевския район няма никакви системи за напояване, изградени в последните 30 години, което прави земеделието изключително трудоемко и в Гоцеделчевската равнина земеделие почти няма. 

„Вторият ефект е, че поради недостига на вода, лятно време голяма част от селата и по Доспатската река, и по Места голяма част от селата са на воден режим“, каза Батков и допълни, че ситуацията е идентична и в Смолянска област, където заради неотворения ГКПП Рудозем – Ксанти вече десетилетия наред хората от област Смолян се принуждават да пътуват за Гърция или през Гоце Делчев, или през Златоград, което спъва икономическото развитие на областта. 

Попитан кой е виновен за тази така неизгодна за България ситуация, той бе категоричен, че вината безспорно я носят държавните управления в последните 30 години, които според него „очевидно са безотговорни“, а хората, които са били ангажирани с този проблем, имат „болезнена липса на държавническо мислене“. 

„Водите са ресурс, който ни е даден от Бога. В Конституцията е записано, че водата е изключителна държавна собственост. Ние не сме длъжни на никой да подаряваме нищо“, коментира Батков и отбеляза, че управлението на водите в България е катастрофално. 

Това не означава, добави той, че ние не трябва да сме добри съседи, тъй като в крайна сметка гърците разчитат изключително много на тази вода, особено на водата от река Арда. „Ние сме длъжни да помагаме на Гърция, но те са длъжни да си плащат за това с пари“, подчерта Батков и даде пример с Турция, която плаща за използването на български води. 

Гърците си гонят интереса и преследват държавните си цели, обърна внимание той, като сподели, че го притеснява, че за пореден път България ще бъде от губещата страна на преговорите и затова се опитва да вкара въпросите и за река Места, и за река Арда в дневния ред, за да може чрез обществен натиск политиците да бъдат принудени да свършат нещо за хората. 

„Ние трябва да сключим споразумение първо за водите на река Арда, тъй като анексът към мирното споразумение след Втората световна война, т.е. ние сме плащали на Гърция репарации във формата на вода, изтече на 9 юли м.г. и в момента гърците правят всичко възможно да се поднови“, подчерта Батков и определи предложението на гърците за подписване на договор за 200 млн. кубика на година за срок от 60 години за скандално. 

Ако подобно споразумение бъде подписано, предупреди той, това означава да се загробим и да поробим нашите деца, внуци и правнуци да осигуряват вода на Гърция и то срещу неясно какво. 

Батков отново призова гърците да бъдат така добри да си плащат, за да използват българските води. „Спират да плащат – спира водата. В цял свят държавата получател плаща на държавата подател за вода. Некомпетентността на нашите политици явно е заразна, тъй като противно на моите очаквания гърците са изтървали да се направи нов договор за водите на река Арда. Предполагам, че причината защо не са си осигурили такъв договор, който да застъпи след изтичане на репарациите, е политическата нестабилност в България и несигурността кой политик трябва да купят“, заяви той и разказа, че хората в Родопите се страхуват да не стане така, че някой български политик да ги продаде срещу една квартира в Солун. 

Батков е категоричен, че България трябва най-после да осъзнае, че водата е най-ценният ресурс в момента в света и ще става все по-ценен. 

„Специално за река Арда гърците няма къде да ходят. Нека ние най-после да се сетим, че ние сме силните в тези преговори, а не да стоим и да се молим. Ние в момента с какво ще я напояваме тази земеделска земя, като лятно време има села на воден режим в област Смолян? Няма вода за пиене, камо ли за земеделие“, каза още той и призова да не се кланяме на Атина, защото Родопите загиват и така, както е тръгнало Родопите ще станат една планинска пустиня. 

И за да не се превърнат в пустиня, след сключването на договора с Гърция България може да вземе заем от голяма международна финансова институция и да построи каскадата „Горна Арда“, която включва три язовира – Мадан, Ардино и Сърница.

„Тези три язовира ще осигурят работа за 5000 души, самото строителство ще продължи около 5 години. Това е поминък за 5000 семейства. Това е национална и държавническа политика“, подчерта Батков. Той посочи, че след завършването им тези язовири ще се превърнат в атракция и ще развият туризма и цялата икономика зад тях. „Трите язовира ще осигурят също така водоснабдяването и с питейна, и с напоителна вода на 10 общини в областите Смолян и Кърджали. Това е държавна политика и да мислиш за хората“, добави той. И накрая от язовирите могат да се произвежда електроенергия. Предвидени са мощности за 145 мегавата, но с подобренията те могат да се увеличат до 300 мегавата. „Но дори и да приемем, че са 145 мегавата, тези ВЕЦ-ове ще произвеждат електроенергия за 120 милиона лева на година. Вместо да купуваме тока, който гърците произвеждат с наша вода, ние ще си произвеждаме ток на наша територия“, заяви той.

В заключение Батков призова политиците да седнат и да помислят за народа, а не само за себе си. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон