Тома Иванов: Вроденият песимизъм на българина му пречи да види положителните промени - ВИДЕО

Промените у нас са положителни.

Приказките за отмирането на телевизията като медия са преждевременни, макар че интернет базираните платформи заемат все по-голямо място в информационното поле. Но телевизията като източник на съдържание за тези платформи ще продължи да съществува. Това заяви в интервю за БГНЕС Тома Иванов, дългогодишен ръководен деятел в Българската национална телевизия.

Той е автор на книгата „Любов, лов и телевизия“, в която описва промените в България от края на 80-те години през погледа му на дългогодишен икономически директор на БНТ.

„През първите години БНТ даде всички кадри на нововъзникналите частни електронни медии. Професионалисти като Кеворк Кеворкян, Иван Гарелов, Тома Томов, Димитри Иванов и Любомир Коларов все още са образец. Техните успехи в професионалната им работа все още не са достигнати“, заяви Иванов. 

Според него ситуацията в журналистиката не се развива добре и причините се коренят в 90-те години на ХХ век, когато вниманието на медиите, а оттам и на публиката се насочи към по-жълти теми. Това е световен процес, който по негови наблюдение у нас е настъпил след 2000 г. 

Тома Иванов подчерта, че журналистите, които работеха непосредствено след промените от 1989 г. са осъзнавали отговорността, която носят и са се държали на нивото на изискванията на времето. „Новините, които се излъчваха по БНТ, която беше единствената телевизия, оказваха сериозно влияние върху развитието на обществото и политическите процеси. Тогава никой политик не би си и помислил да нарече журналистите мисирки, а те не бяха и такива“, заяви бившият генерален директор на националната ни телевизия.

Една от интересните истории, които разказва в книгата е свързана с фирмата „Инфас“, която е наета от социалистическото правителство за първите демократични избори през лятото на 1990 г. „Моят шеф тогава ме извика и ми каза, че премиерът Андрей Луканов е превел от Българската външно-търговска банка 700-800 хиляди долара по нашата сметка, които ние трябва да преведем на „Инфас“, спомня си Иванов и добави: „Все си мисля, но нямам никакви доказателства за това, че сълзите в очите на Йосиф Сърчаджиев в нощта, когато се обявиха резултатите от изборите и те не бяха очакваните за победа на СДС, имат някаква връзка с тези 800 хиляди долара, които през нас отидоха в сметките на „Инфас“.

За себе си, Тома Иванов, споделя, че е имал „късмета“ да живее в две епохи и прехода между тях. „Родих се по време на развитото социалистическо общество. Зрелите ми години преминаха през наливането на основите на демокрацията и пазарната икономика. Времето, през което съм живял, беше изпълнено с интересни събития – от Възродителния процес, през промяната от 1989, създаването на партиите и ролята на службите в тяхното структуриране, създаването на организираната престъпност и се стигне до членството ни в НАТО и ЕС, което до известна степен направи нещата у нас по-урегулирани“, каза той и добави: „И сега, ако четете медиите и попитате българина, той ще ви каже, че всичко е съсипано и в тази държана не върви. Като очевидец и участник в някои събития мога са кажа, че въпреки вродения песимизъм и склонност към критика на българина, нещата в България се развиват в правилната посока, макар и не с темпото и по начина, който очакваме. Промените у нас са положителни“. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон