Тръмп заплаши с нови мита за смартфони, дни след като ги освободи от тях

Китай призова Доналд Тръмп да „отмени напълно“ режима си на мита и „да се върне на правилния път на взаимното уважение“.

 

Доналд Тръмп заяви, че произведените в Китай смартфони и друга електроника няма да бъдат освободени от мита, като добави, че те просто се прехвърлят в друга „кофа“ за налози, предаде Би Би Си.

Европейските фондови пазари отскочиха нагоре след официалното съобщение, че някои от тези продукти ще избегнат налози в размер до 145%.

Китай призова Доналд Тръмп да „отмени напълно“ режима си на мита и „да се върне на правилния път на взаимното уважение“.

В неделя (13.04) обаче американски официални представители заявиха, че вместо това продуктите ще бъдат обект на " мита за полупроводници", като се очаква Тръмп да разкрие повече подробности по-късно.

Министърът на търговията на САЩ Хауърд Лутник каза, че новата такса ще бъде в допълнение към множеството глобални мита, които САЩ наложиха по-рано този месец, след което спряха за 90 дни.

"Нуждаем се от нашите лекарства, полупроводници и електроника да бъдат произвеждани в Америка", добави той.

Митническо известие на САЩ разкри, че смартфоните, компютрите и някои други електронни устройства ще бъдат изключени от 125%-ната тарифа за стоки, внасяни в страната от Китай.

Но Тръмп се включи в социалните медии, като съобщи, че няма освобождаване за тези продукти и нарече подобни съобщения за това известие неверни. Вместо това той посочи, че "те просто се преместват в друга митническа "кофа".

Тръмп добави: "В предстоящите разследвания на митата за национална сигурност разглеждаме полупроводниците и ЦЯЛАТА ДОСТАВКОВА СТЕПЕН НА ЕЛЕКТРОНИКА".

Той обяви, че ще предостави актуална информация относно митата за полупроводници.

Ежедневни устройства като смартфони и лаптопи разчитат на полупроводници, които са малки и мощни части от техниката, формиращи основните градивни елементи на съвременните изчисления.

Сони обяви, че увеличава цената на водещата си игрова конзола ПлейСтейшън 5 с около 10 % в Европа, Австралия и Нова Зеландия, като се позова на "предизвикателната икономическа среда", инфлацията и колебанията на валутните курсове. Компанията не съобщи за увеличение на цените в Съединените щати.

Китайското министерство на търговията нарече освобождаванията на Тръмп "малка стъпка" от страна на САЩ и отбеляза, че Пекин "оценява въздействието" на този ход.

Но намекът на представители на администрацията на Тръмп за планове за бъдещи налози може да отслаби надеждите за размразяване на протекционистката позиция на двата съперника.

Търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър беше попитан дали има планове Тръмп да разговаря с китайския си колега Си Дзинпин.

"Точно сега нямаме никакви планове за това", отговори той по време на участие в предаването "Фейс дъ Нейшън" по Си Би Ес.

Тръмп наложи мито в размер на 54% върху вноса на продукти от Китай в началото на април, преди да ескалира до сегашната ставка от 145%.

В собствените си мита Китай наложи налози в размер на 34% върху американските стоки, преди да ги увеличи до 84%, а след това до 125%, които влязоха в сила в събота (12.04).

При обявяването на последните си мита китайското министерство на търговията сподели миналата седмица, че ще се "бори докрай", ако САЩ "настояват да провокират митническа или търговска война".

Докато пътуваше до Маями, Флорида, Тръмп обяви, че ще даде повече подробности за освобождаванията в началото на следващата седмица.

Белият дом твърди, че използва митата като тактика за водене на преговори, за да издейства по-благоприятни търговски условия от други държави.

Тръмп изтъкна, че неговата политика ще коригира несправедливостта в световната търговска система, както и ще върне работните места и фабриките в САЩ.

Въпреки това, неговите интервенции доведоха до огромни колебания на фондовия пазар и породиха опасения за намаляване на световната търговия, което може да има верижен ефект върху работните места и отделните икономики. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон