Уикипедия вече има страница за „Балканската пролет“

Наскоро в Уикипедия беше въведена специална страница, озаглавена „Протести в Югоизточна Европа (2024 г. - настояще)“, която предоставя подробен преглед на широко разпространените демонстрации, възникнали на Балканите и в съседните региони от края на 2024 г. насам, предаде БГНЕС. 

Тези протести са продиктувани предимно от общественото недоволство от проблеми като корупция, отстъпление от демокрацията и лошо управление на правителството.

В Сърбия срутването на козирката на новоремонтираната ЖП гара в Нови Сад на 1 ноември 2024 г., довело до смъртта на 16 души, разпали общонационални протести.

Трагедията е свързана с корупцията и лошото управление на финансиран от Китай инфраструктурен проект, което води до ежедневни демонстрации под лозунга „Корупцията убива“. 

Протестиращите приеха символа на окървавена ръка, за да покажат човешката цена на корупцията, обвинявайки корумпирания режим на президента Александър Вучич за некачествения строеж на навеса.

Самият Вучич обвинява „чуждестранни агенти“ за избухването на протестното движение, твърдейки, че чужди сили искат да организират „цветна революция“ срещу него и правителството.

На 15 март в Белград се проведе масов протестен митинг, организиран от студенти. 

Смята се, че центъра на Белград са се събрали между 275 000 и 325 000 души. 

В обръщението си към нацията Вучич заяви, че правителството е „разбрало посланието“ след протеста, който според него е бил проведен с „огромна негативна енергия, гняв и ярост към властите“. 

Голям брой от присъствалите твърдят, че властите са насочили към протестиращите неизвестно звуково оръдие за контрол на тълпата. Правителството отхвърля тези твърдения.

На 19 март сръбският парламент официално гласува оставката на премиера Милош Вучевич. Ако ново правителство не бъде съставено 30 дни след като Народното събрание потвърди оставката му, парламентарните избори могат да се проведат на 8 юни, каза сръбският президент.

Северна Македония преживява значителни размирици след опустошителния пожар в нощен клуб в Кочани на 16 март 2025 г., който отне живота на 59 души. 

Бедствието, което се приписва на слабите стандарти за безопасност и корупцията, доведе до масови протести в Скопие и други градове, които повториха сръбските протестни лозунги и поискаха отговорност от длъжностните лица.

На 24 март хиляди протестираха в Скопие.  Хората скандираха „Стига толкова смърт!“, „Убийци, убийци!“ и „Всеки един от нас може да бъде следващият“. Гражданите поискаха нулева толерантност към корупцията и нулево мълчание за несправедливостта. 

Протести се провеждат през последните седмици както в Кочани, така и в други градове из цяла Северна Македония.

В Турция арестът в началото на 2025 г. на кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, основният политически съперник на президента Реджеп Таийп Ердоган, по обвинения, които се смятат за политически мотивирани, предизвика масови демонстрации в големите градове, включително Анкара, Измир и Истанбул. 

Протестиращите обвиниха президента Ердоган в авторитаризъм и призоваха за справедливост за Имамоглу. 

Демонстрациите започнаха след ареста му на 19 март и оттогава се разпространиха в повече от 55 от 81-те провинции на Турция, предизвиквайки сблъсъци с полицията за борба с безредиците и предизвиквайки международно осъждане.

Полицията е арестувала около 2000 души. Сред тях са и журналисти.

53-годишният Имамоглу от опозиционната партия НРП е смятан за единствения политик, способен да победи дългогодишния лидер на Турция Ердоган на изборите.

Той се намира в най-големият турски затвор Силиври, на запад от Истанбул.

Страницата в Уикипедия също така описва подробно протестите в Словакия, Гърция, Румъния, Унгария и Грузия, подчертавайки регионалния модел на гражданска активност срещу корупцията и ерозията на демокрацията. 

Тези движения са ръководени предимно от студенти и насърчават чувството за трансгранична солидарност, като демонстрантите се позовават взаимно на протестите и лозунгите си. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон