Папа Франциск почина на 88-годишна възраст, ден след като се появи на площад „Свети Петър“ на Великденската неделя, за което имаше големи надежди, съобщи Ватикана в изявление, предаде АФП.
"Най-скъпи братя и сестри, с дълбока скръб трябва да съобщя за смъртта на нашия Свети отец Франциск", се каза в изявлението на кардинал Кевин Фарел, публикувано от Ватикана в канала ѝ в Телеграм.
„Тази сутрин в 7:35 ч. епископът на Рим, Франциск, се завърна в дома на Отца. Целият му живот беше посветен на служенето на Господ и Неговата църква“.
Смъртта на Франциск настъпи само ден след като той зарадва тълпите богомолци във Ватикана на Великденската неделя с появата си на балкона на базиликата „Свети Петър“, въпреки че все още се възстановяваше след тежко заболяване.
Франциск беше близо до смъртта два пъти по-рано тази година, докато страдаше от пневмония.
Той прекара 38 дни в болница, преди да бъде освободен на 23 март.
В неделя (20.04) той пожела на събралото се множество на площад „Свети Петър“ „Честит Великден“, докато махаше с ръка, а в традиционния си благослов „Urbi et Orbi“ („Към града и света“) призова за свобода на мисълта и толерантност.
Ранен живот и свещеничество
Хорхе Марио Берголио е роден на 17 декември 1936 г. в Буенос Айрес, Аржентина, в семейство на италиански имигранти, предаде БГНЕС. Присъединява се към Обществото на Исус (йезуитите) през 1958 г. и е ръкоположен за свещеник през 1969 г. От 1973 до 1979 г. служи като провинциален настоятел на йезуитите в Аржентина. През 1992 г. е назначен за помощник-епископ на Буенос Айрес, а през 1998 г. става архиепископ. През 2001 г. папа Йоан Павел II го въздига в кардиналски сан.
Папство
След оставката на папа Бенедикт XVI, Берголио е избран за папа на 13 март 2013 г., приемайки името Франциск в чест на Свети Франциск от Асизи. Той е първият йезуит, първият папа от Америка и първият неевропеец, заемал този пост от над 1200 години. Папството му се характеризира със смирение, социална справедливост, грижа за маргинализираните, междурелигиозен диалог и екологична отговорност.
Наследство
Папа Франциск ще бъде запомнен с усилията си за реформиране на Католическата църква, застъпничеството си за бедните и глобалното си влияние по въпроси като миграцията, климатичните промени и мира. Автор е на няколко книги, включително Живот: Моята история през историята и Надежда, последната публикувана през януари 2025 г.
Последни желания
През ноември 2024 г. папа Франциск изрази желание за скромно папско погребение. Пожела да бъде погребан в обикновен дървен ковчег в базиликата "Санта Мария Маджоре" в Рим, в дух на дълбоко смирение. | БГНЕС