Ново лекарство, което помага за забавяне на разпространението на нелечим тип рак на гърдата е одобрено за употреба в държавната Национална здравна служба на Великобритания.
Учените определиха одобрението на капивасертиб от Националния институт за високи постижения в областта на здравеопазването и грижите (NICE) като „знаков момент“.
Повече от 1000 жени с HR-положителен HER2-отрицателен тип на заболяването биха могли да се възползват от приема на хапчето два пъти дневно всяка година, заявиха от NICE.
Лекарството, също така известно като Truqap и произведено от британския фармацевтичен гигант AstraZeneca, помага за забавяне или спиране на развитието на рака. Това означава, че може да помогне на някои пациенти да живеят по-дълго, предаде АФП.
„Хората с напреднал рак на гърдата биха оценили лечение като капивасертиб, което може да се прилага при ограничени възможности и защото може да отложи необходимостта от химиотерапия и свързаните с нея странични ефекти“, каза Хелън Найт, директор на отдела за оценка на лекарствата в NICE.
Напредналият тип рак на гърдата има определени генетични мутации и се разпространява в тъканта на гърдата или в други части на тялото.
Таблетката действа, като блокира действието на анормален протеин, който казва на раковите клетки да се размножават.
Резултатите от клинично проучване показват, че капивасертиб плюс хормоналната терапия фулвестрант увеличават времето преди влошаване на състоянието на рака с около 4,2 месеца в сравнение с плацебо и фулвестрант.
Институтът за изследване на рака (ICR) в Лондон приветства този ход, който е следствие от десетилетия изследвания на неговите учени.
„Това съобщение е триумф, който ще подобри лечението на тези пациенти с най-разпространения вид напреднал рак на гърдата“, посочи главният изпълнителен директор на ICR Кристиан Хелин.
„Около половината от пациентите с този вид рак на гърдата имат мутации в един или повече от гените и при тези пациенти капивасертиб може да спре прогресията на заболяването“, обясни той.
NICE съобщи, че през 2020 г. 40 192 души са диагностицирани с рак на гърдата. Почти 15% от тях са имали напреднал стадий на заболяването, когато са били диагностицирани. | БГНЕС