Свободата на медиите в ЕС е в упадък

Ще се превърнат ли обществените телевизии в Европа в "папагал на правителството"?

Според германската неправителствена организация „Съюз за граждански свободи в Европа“ свободата на медиите в Европейския съюз е в упадък и е близо до "точката на пречупване“. Тази тревожна констатация е резултат от "умишлени атаки или небрежност от страна на различни европейски правителства“, се казва в анализ на британския в. "Гардиън“. Атаките се увеличават, особено в обществените радия и телевизии.

На 2 май в Братислава се проведоха масови протести срещу един доста спорен законопроект за реформа на обществената телевизия RTVS. Популисткият министър-председател Роберт Фицо е обвиняван, че се опитва да поеме контрола върху обществената телевизия, като уволни директора на Словашкото радио и телевизия и създаде нова форма на управление, която се съобразява с правителството. За демонстрантите тази реформа предвещава създаването на пропаганден инструмент. За "Репортери без граница" /RSF/това очевидно е „безпрецедентен в демократичната история на Словакия опит за налагане на политически контрол върху обществената радио- и телевизионна група“.

В Италия обществената телевизия също се задъхва. За отбелязването на освобождението на Италия от фашизма писателката Антония Скурати трябваше да прочете на 25 април текст, в който да осъди неспособността на управляващата десница да се сплоти около антифашистката кауза.

RAI отмени представянето ѝ по уж "икономически причини", но истинската причина е "редакционно решение“. Arrivederci /Довиждане/ на свободата на изразяване? В Германия, Унгария, Литва и Нидерландия журналисти, критикуващи правителството, бяха изключени от пресконференции и други официални събития.

Отстъплението на демокрацията е придружено от въпроси за финансовата жизнеспособност в контекста на намаленото публично финансиране. В Обединеното кралство Би Би Си е загубила 30 % от бюджета си от 2010 г. насам и е съкратила 1800 работни места. В Ирландия, Франция и Словения перспективите за „дългосрочно финансиране остават несигурни“, се казва в доклада на германската неправителствена организация "Съюз за граждански свободи в Европа".

Свободата на печата е застрашена от хората, които би трябвало да са нейни гаранти: политическите власти", предупреди Тибо Брутин, заместник генерален директор на RSF. Държавите и политическите сили от всякакво естество играят все по-малка роля в защитата на свободата на печата. Тази липса на отговорност понякога върви ръка за ръка с поставянето под въпрос на ролята на журналистите или дори с използването на медиите в кампании за тормоз или дезинформация“. Изправени пред тази медийна криза Европейската комисия следи внимателно прилагането на новия закон за свободата на медиите. Това законодателство има за цел да осигури солидна правна основа за укрепване на свободата на медиите. Въпреки че тази инициатива може да доведе до подобрения, тя едва ли ще бъде достатъчна. Както отбелязва журналистката Мария Реса, „ако не защитаваш правото на информация, рискуваш да го загубиш“. /БГНЕС