Както се очакваше от всички, на редовната си среща BoE (Bank of England) намали разходите по заемите с 25 базисни пункта до 4,75%, което е второто намаление от август насам. По-късно през деня Федералният резерв на САЩ се очаква да намали лихвените проценти.
„Успяхме отново да намалим лихвените проценти“, след като годишната инфлация в Обединеното кралство спадна под целта на BoE, заяви управителят на централната банка Андрю Бейли.
Индексът на потребителските цени във Великобритания възлиза на 1,7%, което е най-ниското ниво от 2021 г. насам и е под целта от 2%.
„Трябва да сме сигурни, че инфлацията ще остане близо до целта, така че не можем да намалим лихвените проценти твърде бързо или с твърде много. Но ако икономиката се развива според очакванията ни, вероятно лихвените проценти ще продължат да намаляват постепенно оттук нататък“, предупреди Бейли.
Основните централни банки започнаха тази година да намаляват лихвените проценти, които бяха повишени в усилията им да укротят инфлацията, която се покачи след края на пандемията от Ковид и нахлуването на Русия в Украйна.
Централната банка на Швеция намали разходите по заемите с 0,5 базисни пункта - четвъртото й намаление за тази година и най-голямото от десетилетие насам. Норвегия от своя страна обаче не направи промяна.
Според анализатори по-късно се очаква Фед да намали с 25 базисни пункта в решение, което е малко вероятно да е повлияно от завръщането на Доналд Тръмп на власт.
Актуализацията на BoE последва първия бюджет на новото британско лейбъристко правителство от миналата седмица, който предвиждаше повишаване на данъците и увеличаване на заемите.
През август BoE намали основния си лихвен процент за първи път от началото на 2020 г. от 16-годишния връх от 5,25%, тъй като инфлацията в Обединеното кралство се върна към нормалните си нива.
Но през септември тя взе решение да не прави второ поредно намаление. Заседание през октомври не беше проведено.
Банката повиши разходите по заемите 14 пъти между края на 2021 г. - когато те бяха на рекордно ниското ниво от 0,1% - и втората половина на миналата година. | БГНЕС