Четири чатбота с изкуствен интелект дават разнопосочни прогнози за наследника на папа Франциск

Папа Франциск след конклава, 13 март 2013 г.

Италианският кардинал Пиетро Паролин е фаворитът на Grok и Gemini. ChatGPT дава най-голям шанс на Луис Антонио Тагле.

 

Изкуственият интелект се затруднява да прогнозира резултата от прословутия таен и непредвидим процес, чрез който католическите кардинали избират нов папа.

Смъртта на папа Франциск на 21 април предизвика период на траур в Католическата църква, но също така даде старт на надпреварата за неговия наследник, като всички - от вътрешни хора във Ватикан до букмейкъри - гадаят кой ще бъде той.

Четири чатбота с изкуствен интелект, сред които ChatGPT на OpenAI и Grok на милиардера Илон Мъск, дават разнопосочни отговори относно потенциалните претенденти за поста.

Grok и Gemini на Google заявиха, че техният фаворит е италианският кардинал Пиетро Паролин, номер две във Ватикана по време на почти целяи понтификат на Франциск.

„Въз основа на текущите анализи и дискусии кардинал Пиетро Паролин се очертава като силен претендент“, заяви Gemini.

„Ако трябва да направя прогноза въз основа на настоящите тенденции, влиянието и посоката, която Църквата пое при папа Франциск, кардинал Луис Антонио Тагле се откроява като най-вероятния кандидат“, заяви ChatGPT на Open AI.

Тагле е азиатският фаворит за папския престол и подобно на Франциск е смятан за защитник на бедните, мигрантите и маргинализираните хора.

Една прилика в отговорите на чатботовете обаче се откроява. Всеки от тях подчертава, че е почти невъзможно да се прогнозира резултатът.

„Важно е да се разбере, че макар изкуственият интелект да може да анализира данни и да идентифицира модели, прогнозирането на следващия папа включва фактори, които надхвърлят анализа на данни“, каза Gemini.

Сред тези фактори са богословските позиции на кардиналите, възрастта, опитът и тайната, която съпътства гласуването.

ChatGPT уточни, че неговото предположение не е „прогноза в смисъла на кристална топка“, а по-скоро „нещо от рода на „ето какво биха могли да мислят кардиналите“.

Междувременно френският Mistral AI отказа да се включи в играта на гадаене.

„Нямам възможност да предсказвам или да спекулирам с това кой ще бъде следващият папа“, заяви чатботът.

Mistral  все пак дава едно предложение: „За най-точна и актуална информация препоръчвам да следите надеждни новинарски източници.“ | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон