БСП внесе закон за защита на българските граждани от колекторски фирми

Габриел Вълков

Вече 30 години колекторските фирми са без регулации и регламенти как събират вземанията си

БСП-Обединена левица внесе предложение за Закон за защита на българските граждани от колекторските фирми.

Това обяви Габриел Вълков от коалицията, предаде репортер на БГНЕС. Той мотивира внасянето на проектозакона с думите, че колекторскте фирми са без регулации и регламенти как да събират вземанията.

"Вече 30 години колекторските фирми са без регулации и регламенти как събират вземанията си. Ставаме свидетели на постоянен рекет на български граждани от колекторите, те тормозят на близките на задължените лица, звънят по домовете им. По някакъв начин това трябва да бъде регламентирано и това ще стане през нашия законопроект", каза Вълков в кулоарите на парламента.

На внасянето присъства и кандидатът за омбудсман и лидер на "Изправи се.бг" Мая Манолова, която  представи данни на БНБ от  края на миналата година, според които необслужваните кредити са в размер на 3 млрд. 810 млн. лв., а по данни на Асоциацията за управления на вземания от тези необслужвани кредити колекторски фирми събират 876 млн., като 65% от вземанията са задължения към банки и други финансови небанкови институции, 23% от тях са дългове към мобилни оператори, 5% към застрахователни компании, 2% към компании за комунални услуги и 1% към лизингови компании.

"Тези дългове се събират без всякакви правила, без регламент и без контролен орган, който да проверява практиките, които използват колекторските фирми. На практика всяко физическо лице може да събира вземания, дългове на граждани към някои от определените субекти", допълни тя. И обясни, че новият Закон ще регламентира събирането и управленията на вземания по потребителски договори. Той ще наложи и правила, сред които включване на регистър, в който да бъдат вписани колекторските фирми, както и се предвижда фирмите задължително да имат определен праг от капитал, както и техни управители и лица по трудови правоотношения да не бъдат осъждани лица. 
 
Законът предвижда и регламент за начина, по който колекторите могат да събират задължения от граждани - това може да става само писмено или по телефон, а не с лични посещения по домовете на хората или работните им места. Ще бъде въведено и изискване за времето, в което може да се звъни на длъжника - забранява се да се притесняват близки и роднини на задължените лица, или да се разлепват обяви, които да уронват достойнството на длъжниците.

При отпускането на кредит пък кредидодателят ще е длъжен да посочва името на колекторската фирма в договора, и да изиска писмено съгласие от кредитополучателя за това, че при задлъжняване ще е възможно колекторска фирма да търси парите от него. IБГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон