Бумът на едрата шарка заплашва общественото здраве в Африка

Най-висшият здравен орган на континента обяви, че е налице спешна ситуация за общественото здраве в Африка, заради разпространението на маймунска едра шарка /mpox/.

Учените от Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията (Africa CDC) заявяват, че са разтревожени от скоростта, с която се разпространява нов щам на mpox.

От началото на годината в Демократична република Конго са регистрирани повече от 13 700 случая и 450 смъртни случая.

Вирусът, който може да причини поражения по цялото тяло, се е разпространил и в други африкански държави, включително Бурунди, Централноафриканската република (ЦАР), Кения и Руанда.

Обявяването на извънредна ситуация в областта на общественото здраве ще помогне на правителствата да координират реакцията си и евентуално да увеличат притока на медицински консумативи и помощ в засегнатите райони.

Ръководителят на Центъра за контрол на заболяванията в Африка Жан Касея предупреди, че болестта може да излезе извън контрол, ако не бъдат предприети незабавни мерки за ограничаването ѝ.

"Тази декларация не е просто формалност. Тя е ясен призив за действие. Тя е признание, че вече не можем да си позволим да реагираме. Трябва да бъдем проактивни и агресивни в усилията си за ограничаване и премахване на тази заплаха", каза той.

Ръководителите на здравните служби извън Африка също ще следят ситуацията, за да оценят риска от по-нататъшно разпространение на епидемията.

На 29 юли Европейският център за превенция и контрол на заболяванията заяви, че рискът от вируса mpox в Европа е "много нисък".

Mpox се разпространява от животни на хора и между хората чрез близък контакт със заразен човек - включително чрез секс, контакт кожа до кожа и говорене или дишане в близост до друг човек.

Той може да предизвика симптоми като треска, мускулни болки и лезии по цялото тяло. Ако не се лекува, едрата шарка може да бъде смъртоносна.

Съществуват два основни щама на вируса. По-лекият от тях предизвика глобалната епидемия през 2022 г., която засегна Европа, Австралия, САЩ и много други страни - и се разпространяваше главно чрез сексуален контакт.

Вторият по-смъртоносен щам, ендемичен за Централна Африка, стои зад новия, открит наскоро вариант в ДР Конго. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон