Д-р Ирена Иванова: При младите мъже с татуировки се наблюдава повишен риск от хепатит

УМБАЛ "Св. Иван Рилски" стартира безплатна кампания за изследване на хепатит. Това е поредната ни кампания за борба срещу хепатита, ние я провеждаме още преди избухването на пандемията от Ковид-19, заяви пред БГНЕС д-р Ирена Иванова, началник на лабораторията в УМБАЛ "Св. Иван Рилски".

„В нашата болница има един утъпкан път не само по отношение на изследванията, които могат да се направят в лабораторията, но и е много кратък пътят до лекаря, който да поеме пациента, при който има позитивен резултат. Това е едно от най-големите предимства, с които можем да зарадваме пациентите“, каза тя.

Кампанията включва бързи тестове за доказване на хепатит С и В, тъй като тези заболявания понякога са много коварни – случват се без пациентът да разбере. Заболяването може да работи дълги години и в крайна сметка да се прояви клинично с едни напреднали симптоми. Липсата на диагностициране води до това да се изгубва време, в което може да се направят много неща за пациента, включително окончателно излекуване, особено за хепатит С или да се помогне на черния дроб - да не се стига до усложнения и в крайна сметка до рак на черния дроб.

„Ако даден тест се окаже позитивен, се правят още изследвания. Те са различни за двата вида хепатит“, обясни д-р Иванова. Тя посочи, че Здравната каса поема бързите тестове, т.е. пациентите целогодишно могат да бъдат изследвани чрез направление от личния лекар. „Тогава личния лекар просто трябва да насочи пациента за консултация с гастроентеролог. Тук това става веднага в рамките на болницата“, каза д-р Иванова.

Кампанията ще продължи още 1-2 месеца заради отпускарския период. Обикновено кампаниите се изследват хиляди граждани, позитивните тестове не са много.

„Тук говорим за случайно открити случай. Напоследък наблюдавам случаи в една млада възраст при мъже, които се татуират. Има си някои рискови фактори, особено ако има склонност към такива действия, човек да се погрижи и за другата страна и да провери как са протекли всички тези действия“, препоръча д-р Иванова.

Регистрираните случаи на хора с хепатит са под 3%. Има и варианти, при които човек може да се зарази, но и да се самоограничи самата инфекция.

„Резултатите за България не са по-различни от останалите европейски държави, което е чудесна новина. Профилактиката, възможностите за лечение са на световно ниво и като диагностика, и като терапия. Можем да направим повече в грижата за самите хора и за собственото им здраве. Профилактичните изследвания веднъж годишно не само за хепатит имат голямо значение“, подчерта тя.

Д-р Иванова обясни, че за хепатит В има ваксина и ползата от нея се състои в това, че особено при рискови контингенти, намалява вероятността от разболяване. „Децата след 1994 г. са вече ваксинирани за хепатит В, това е част от задължителна ваксинация и е много добро нещо, което е извоювано за България. Това е установена ваксина и няма никаква опасност“, категорична е тя.

Медикът призова хората да не се страхуват да влизат в лаборатория. „Изследванията могат само да бъдат полезни за тях. Да гледат позитивно на тези действия, защото те са грижа са самите тях“, заяви д-р Ирена Иванова. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон