Наслушах се на откровени глупости за „чадъри“ над контрабанда от правителството за 60 – 70 дни. Това заяви от парламентарната трибуна министърът на вътрешните работи Даниел Митов след като председателят на парламента Наталия Киселова закри разискванията по втория вот на недоверие срещу кабинета „Желязков“, предаде репортер на БГНЕС.
Митов посочи, че и в мотивите, и по време на изказванията многократно беше споменато Министерство на вътрешните работи (МВР) и затова е длъжен да вземе отношение, като подчерта, че „много обича да се оправдава за чужди грехове.
„Акцията на служители от звеното на ГДБОП-Пловдив, проведена на 19 ноември 2024 г., е във фокуса на общественото внимание през последните 3 седмици“, каза той и отбеляза, че са направени много политически спекулации и меко казано некомпетентни обвинения за работата на службата.
Вътрешният министър обърна внимание, че случилото се предшества с близо 2 месеца клетвата, която е положил като министър. „Следваше да бъдем изключително предпазливи в изказванията си, за да не препятстваме хода на текущи разследвания за изясняване на фактите и обстоятелствата относно действията на висши полицейски ръководители и на оперативни работници в ГДБОП“, добави той и допълни, че се е наслушал на откровени глупости за „чадъри“ над контрабанда от правителство на 60 – 70 дни.
Митов изнесе данни, че „сивата“ икономика през 2023 г. съставлява около 34,6% от БВП и този процент на сивата икономика е най-голям сред страните в ЕС. „През 2022 и 2023 г. нито управляващ от ГЕРБ, нито аз съм бил вътрешен министър. Когато през първата половин година на 2021 г. третият кабинет на Бойко Борисов и ГЕРБ отстъпиха от изпълнителната власт, контрабандата на цигари бе под 2%. Толкова за чадърите“, заяви той.
Министърът на вътрешните работи съобщи, че по случая с контрабандата в Пловдив от 2024 г. се водят две линии на разследвания. „За едната от тях съм информиран по служебен път. Тя е в компетенциите на правоохранителните структури Софийска градска прокуратура (СГП) и Комисия за противодействие на корупцията (КПК), които разследват корупцията по високите етажи на властта, а аз като министър на вътрешните работи съм им оказвал и продължавам да оказвам пълно съдействие. Втората линия на разследване е въз основа на съвместна проверка, извършена от Дирекция „Вътрешна сигурност и инспекторат“ в МВР“, обясни той, като уточни, че докладът на дирекцията съдържа класифицирана информация и е присъединен като материал към досъдебното производство по описа на правоохранителна институция, която разследва корупцията сред висши ръководители от системата МВР по описа на КПК.
Митов обяви, че оперативните работници от ГДБОП-Пловдив вече са разпитани в качеството им на свидетели по досъдебно производство и като такива те носят съответната отговорност за разгласяване на данни от воденото разследване, но това е от компетенциите на друга институция, а не от министъра на вътрешните работи. „В този смисъл аз нито имам законови правомощия, нито налагам забрана на някого да говори в пленарна зала на Народното събрание и пред широката общественост. Извън моите правомощия е и това да командировам или да задължавам оперативни работници от специална полицейска служба да участват в парламентарни изслушвания, както и няма земна сила, която да ме накара да оказвам натиск над служители, които са мои подчинени към момента, да нарушават законите на страната“, категоричен е той.
Вътрешният министър подчерта, че оперативните работници на ГДБОП не са публични фигури. По думите му колкото повече се разгласява информация за спецификата на дейността на оперативните работници, толкова повече това осветяване носи рискове за тях.
Митов разказа, че на 19 ноември 2024 г. на територията на град Пловдив и землището на село Скутаре са извършени оперативно-издирвателни мероприятия и процесуално-следствени действия от служители на ГДБОП-Пловдив. В резултат на това са намерени и иззети 588 мастърбокса с кутии цигари без български акцизен бандерол. За срок до 24 часа са задържани четири лица.
„На 22 ноември 2024 г. при предприети допълнителни действия по разследването при условия на неотложност в село Царацово, област Пловдив, е разкрито депо, където са съхранявани незаконни тютюневи изделия. Намерени и иззети са още 24 989 000 къси цигари без български акцизен бандерол“, добави той и допълни, че на 27 ноември 2024 г. служители на ГДБОП-Пловдив подават сигнал в Окръжна прокуратура – Пловдив, че заместник-директорът на службата възпрепятства работата им.
На 28 ноември Пловдивската окръжна прокуратура образува досъдебно производство, но тъй като случаят касае лице, заемащо висока ръководна длъжност в МВР, разследването е прехвърлено да се води от компетентните институции, които разследват случаите на корупция по високите етажи на властта – СРП и КПК.
Паралелно с това на 29 ноември м.г. със заповед на служебния министър на вътрешните работи Атанас Илков е разпоредена проверка по сигнал, която се извършва от Дирекция „Вътрешна сигурност и инспекторат“ в МВР.
На 17 януари 2025 г. – един ден след като Митов е станал министър на вътрешните работи, съвместната проверка е приключена с доклад, съдържащ класифицирана информация. „След като се запознах с резултатите от доклада, същият бе изпратен по компетентност до Окръжна прокуратура – Пловдив, до директора на ГДБОП като дисциплинарно наказващ орган и на Института по психология на МВР като част от предприетите мерки по случая. Въз основа на доклада е образувана преписка по описа на Окръжна прокуратура – Пловдив за престъпление по служба по чл. 282 от Наказателния кодекс. След това преписката е присъединена към преписката на СГП“, заяви той.
Вътрешният министър отбеляза, че на 19 март 2025 г. са образувани 10 дисциплинарни производства спрямо служители на дирекцията, две от тях срещу Иван Иванов, началник на сектор тогава, и Мариан Митков, началник на отдела тогава, а останалите 8 производства са по отношение на служителите, които са били на място.
„Никой от служителите, които подават сигнал, не е наказан. Тези производства могат да завършат и в тяхна полза. Спекулациите, които се правят и лъжите, които бяха изречени, че едва ли не сме наказали тези служители, трябва да бъдат взети под внимание“, категоричен е Митов.
Считано от 9 декември 2024 г. Иван Иванов е преназначен на изпълнителна длъжност „Разузнавач“. Считано от 7 април 2025 г. Мариан Митков е преназначен на изпълнителна длъжност „Разузнавач“, като вторият е бил в дълъг отпуск и реално не е ръководил отдела от момента на случката.
Министър Митов съобщи, че от началото на април 2025 г. в сектора временно е назначен ръководител, който към момента съвместява длъжността и за началник на отдела.
„В срок до 18 юни 2025 г. дисциплинарно-разследващият орган следва да предостави становище на директора на ГДБОП за наличието на основание за реализиране на дисциплинарната отговорност спрямо проверяваните служители съобразно събраните доказателства и направените констатации“, каза още той.
Вътрешният министър отбеляза, че на 1 април 2025 г. неправителствена организация (НПО) публикува в социалните мрежи скрийншотове на чат на служители в ГДБОП-Пловдив, който според въпросната НПО показва как със заповед от по-висшестоящи ръководители се прави опит за блокиране на акция срещу контрабандисти в Пловдивско, а именно случаят от 19 ноември 2024 г. „Вече имам сериозни съмнения дали целта на сензационното публично говорене по темата не е, за да бъде възпрепятствано текущото разследване за корупция и чадъри над контрабандата“, обяви той.
На 2 април 2025 г. с министерска заповед зам.-директорът на ГДБОП старши комисар Калин Литов е преназначен на длъжност зам.-директор в звено за подпомагане на министъра по чл. 33, т. 1 от ЗМВР към ръководството на МВР. На 7 април срещу Литов с министерска заповед е образувано дисциплинарно производство за извършено тежко нарушение на служебната дисциплина. На 9 април пак с министерска заповед Литов е отстранен от длъжност, считано от 10 април.
„За да се разследват подобни съмнения за корупция или за поставян „чадър“ над контрабанда, предимство има наказателното производство, а не евентуални наказателни производства, които се правят вътре в самото МВР“, каза Митов, който се надява, че са събрани всички необходими доказателства, за да се изясни случаят и всички факти и обстоятелства.
Вътрешният министър обясни още, че проверките трябва да установят нарушения, за да последва уволнение.
За да сложи край около спекулациите, свързани с изслушването на оперативните работници от ГДБОП и относно това кой на кого е оказвал натиск, той разказа, че на 17 март е разговарял с двама от оперативните работници по тяхно искане. Разговорът се е осъществил в сградата на МВР.
На 11 април един от тези оперативни работници е писал до министъра, че са пълни глупости, че искат да говорят пред Народното събрание. „Не сме маймуни в зоопарка да ни показват. Ние проблем с министъра нямаме и той няма проблем с нас“, цитира Митов съобщението. | БГНЕС