При всички положения Конституцията трябва да се промени. Оптимист съм, че ще се намери решение между София и Скопие, за да преминем този кризисен период и да започнем преговорите с ЕС.
Това заяви в интервю за БГНЕС Арбен Таравари, министър на здравеопазването на Северна Македония и председател на „Алианс за албанците“, част от управляващата коалиция.
БГНЕС: До какво ще доведе отказът за изпълнение на Преговорната рамка с Европейския съюз?
Таравари: Премиерът (Мицкоски) иска някаква гаранция, за да няма нови условия, защото пътят на Северна Македония беше труден до преговорите и до членството в НАТО. Оптимист съм, че ще се намери решение между София и Скопие, за да преминем този кризисен период и да започнем преговорите с ЕС.
БГНЕС: Извън Преговорната рамка ли търсите решение, защото в нея пише, че Конституцията трябва да бъде променена?
Таравари: Не, не. При всички положения Конституцията трябва да се промени. Министър-председателят с право иска някаква гаранция, че това е последното условие, че няма да има други условия към Македония. Надявам се, че ще се намери някакво решение между Скопие и София, дори и с гаранции от Брюксел и Вашингтон да премине този период, който е много важен за Република Северна Македония.
БГНЕС: Сред албанците - вашите избиратели - има ли притеснение, че ще останат извън Европейския съюз, защото Република Албания преди дни отвори нов клъстер от преговорите?
Таравари: Разбира се. Не само албанците, но и повечето македонците са "за" членство, "за" преговорите на Република Северна Македония с Европейския съюз и възможно най-скорошно присъединяване. Аз лично съм съгласен, че има натиск от страна на албанските граждани, които поради факта, че Албания вече започна преговорите. И се надявам бързо да станат членове на ЕС. Надявам се също - оптимист съм - че и Македония скоро ще ги започне.
БГНЕС: Какво се случва в коалицията ВЛЕН?
Таравари: Нищо специално. Нашата партия "Алианс за албанците" ще се яви на изборите самостоятелно, а останалите три партии ще продължат заедно като коалиция ВЛЕН. Ние поискахме листите за съветници да са отделни, те искаха да са общи, и това е причината ние да се явим със свои кандидати за кметове и за общински съветници.
БГНЕС: Има ли конфликт между партиите в коалицията?
Таравари: Не, няма конфликт, а неразбирателства. Ние, с оглед на социологическите проучвания, виждаме, че сам "Алианс за албанците" е колкото тези три партии, взети заедно. Затова първоначално поискахме отделно да са само листите за общински съветници, а кандидатите за кметове да са общи на ВЛЕН. Останалите три партии не приеха и решихме и с тях, и с кандидатите, да отидем сами (на изборите).
БГНЕС: Съществува ли възможност за промени в управляващото мнозинство и правителството?
Таравари: Не вярвам сега-засега. Дори и да има, това не е нищо трагично. Намираме се в периода преди местните избори. Всяка партия прави собствена стратегия. Има стабилност и сътрудничеството с министър-председателя е добро.
БГНЕС: "Демократичният съюз за интеграция" на Али Ахмети заяви, че албанците са премахнати от новата учебна програма за 7-и клас. Каква е Вашата позиция по този въпрос?
Таравари: Нямам такава информация. Не вярвам обаче, че може да се случи такова нещо. Учебниците по история са както на албански, така и на македонски език. И отделните уроци за албанския народ има, що се отнася до учебниците. | БГНЕС